cukrzyca-szybko-niszczy-mozg

Cukrzyca to poważna choroba, która wpływa na cały nasz organizm. Czy cukrzyca szybko niszczy mózg?

Zbyt niski poziom cukru we krwi działa niekorzystnie na funkcjonowanie cukrzyków. Jego poziom może mieć wpływ na pracę naszego mózgu.

Hipoglikemia czyli niedobór glukozy

Hipoglikemia jest chorobą charakteryzującą się niedoborem cukru w organizmie człowieka. Niski poziom glukozy, powoduje osłabienie, silne uczucie głodu a nawet depresje. Hipoglikemia może prowadzić do śmierci. Wśród najczęstszych przyczyn choroby wyróżnia się niedożywienie, spożycie alkoholu i przedawkowanie insuliny.

Czy cukrzyca szybko niszczy mózg?

Niedokładna kontrola poziomu cukru we krwi, może przyczyniać się do jego okresowych niedoborów. Niedostateczny dopływ glukozy uszkadza mózg i układ nerwowy, powodując tym samym różne skutki zdrowotne. Mogą pojawić się takie objawy jak zaburzenia wzroku, agresja, zawroty głowy czy problemy z pamięcią. Ciężkie przypadki niedocukrzenia mogą prowadzić do utraty przytomności a nawet śpiączki. Zagrożone jest życie pacjenta, dlatego w przypadku zaburzeń przytomności należy zabezpieczyć osobę przed urazami, zastosować odpowiednie środki farmakologiczne i natychmiast wezwać fachową pomoc medyczną.

Zapotrzebowanie mózgu w glukozę

Mózg osoby dorosłej potrzebuje ok. 150 g glukozy na dobę. Jej niedobór, powoduje zmniejszenie dostarczanej ilości do mózgu, w wyniku czego dochodzi do zaburzenia podstawowych czynności mózgu oraz niszczenia neuronów. Glukoza jest źródłem energii, której mózg potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Kora mózgowa reaguje na wszelkie zmiany, co skutkuje różnymi objawami. Hipoglikemie, które się powtarzają, mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu, zaniku kory oraz ubytków i licznych niedowładów. Hipoglikemia skutkuje także udarem mózgu, spowodowanym jego niedokrwieniem.

Zapobieganie niszczeniu mózgu

W celach zapobiegawczych należy zwrócić szczególną uwagę na leczenie cukrzycy. Dawkowanie insuliny ma tutaj ogromne znaczenie. Regularna obserwacja i konsultacje lekarskie umożliwią bezpieczne leczenie i uniknięcie trwałych zmian w naszym mózgu. Zmiana leków również może pozytywnie wpłynąć na leczenie choroby.

Katarzyna Antos