coraz-wiecej-matek-po-40-stce

Ciąża po 40-stce? Czemu nie. Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko nawet w wieku 45 lat. Czemu tak się dzieje?

Jest wiele powodów dla ta późnej ciąży m. in. stabilność ekonomiczna i rozwój opieki prenatalnej oraz okołoporodowej dla matek w tak późnym wieku. Powody są jednocześnie zachętą dla kobiet do zajścia w ciążę po raz kolejny w życiu, albo i po raz pierwszy po latach poświęconych karierze zawodowej.

Możliwość zajścia w ciążę nawet kilka lat po menopauzie

Jak się okazuje kobiety w okresie menopauzy wcale nie stają się bezpłodne. Owszem, widoczny jest spadek płodności z wiekiem związany z malejącą wrażliwością starzejących się pęcherzyków jajnikowych na gonadotropiny. Jednak istnieją badania potwierdzające, że rozwój pęcherzyków jajnikowych i stężenie hormonów w płynie pęcherzyków przed-owulacyjnych nie różni się zbytnio u kobiet młodych i starszych. Wiadomo jednak, że liczba pęcherzyków jajnikowych z wiekiem maleje. Na początku okresu dojrzewania w wieku 10 – 14 lat liczba pęcherzyków wynosi zazwyczaj od 300 000 do 500 000 w każdym jajniku. Liczba ta zmniejsza się do ok. 25 000 w wieku 37 – 38 lat, a w momencie rozpoczęcia menopauzy spada do minimalnego poziomu tzn. ok. 1000. Tak mała liczba pęcherzyków nie oznacza jednak braku płodności. Zazwyczaj w pięcioleciu od zakończenia krwawienia miesiączkowego płodność obniżona jest o 95%, a więc na ok. 5% kobieta może zajść w ciążę. Istnieją liczne dowody na to, że kobiety nawet w wieku pięćdziesięciu kilku lat mogą zajść w ciążę. Najwięcej przykładów takich kobiet znajdziemy w Azji. Można się domyślać, że najprawdopodobniej chodzi tu o dietę bogatą w antyoksydanty i fitohormony, przez co organizm starzeje się znacznie wolniej w porównaniu z organizmami kobiet północnoamerykańskich czy zachodnioeuropejskich.

Ryzyko poronienia – na ile mamy się bać?

Najczęściej spotykanymi ciążami wśród kobiet menopauzalnych w krajach cywilizowanych są ciąże od dwóch do trzech lat po rozpoczęciu menopauzy. Oczywiście o wiele łatwiej jest o ciążę w okresie przedmenopauzalnym lub w przedwczesnej menopauzie. Z jakiegoś jednak powodu kobiety zaczęły decydować się na dziecko po 45. roku życia. Takich przypadków ciąż mamy coraz więcej i rosną one z roku na rok. Z pewnością do takiej statystyki przyczynił się rozwój medycyny prenatalnej i opieki zdrowotnej dla kobiet w tym wieku i ich dzieci. Oznacza to także spadek liczby poronień, która przed 30 rokiem życia wynosi 7 – 15 , a po 40 roku życia ok. 75. Nie jest to spowodowane starością samą w sobie, z resztą byłoby to absurdem. Zwiększona z wiekiem liczba poronień wiąże się przede wszystkich z obecnością jakichkolwiek chorób, które od momentu zajścia w ciążę bardziej uwidaczniają się i powodują zgon płodu bądź też czasami matki. Głównymi problemami kobiet dojrzałych w okresie ciąży są cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze, łożysko przodujące i przedwcześnie oddzielone. Jednakże kobiety będące zdrowymi prawdopodobnie bez względu na późny wiek nie są aż tak narażone na poronienie jak kobiety z przewlekłymi chorobami, choćby w młodym wieku.

Planowanie rodziny po 40stce

Długo główkowano się nad tym co powiedzieć kobietom w okresie menopauzy jeśli chodzi o antykoncepcję. Jako tako antykoncepcja dla kobiet w tak późnym wieku rozrodczym nie jest zbyt powszechna, a nawet nie stworzono dotychczas odpowiedniego leku, który mógłby skutecznie chronić kobietę w średnim i starszym wieku przed zajściem w ciąże jednocześnie nie powodując komplikacji zdrowotnych (np. nie zwiększając ryzyka raka). Pozostaje zatem naturalne planowanie ciąży lub jej zapobieganie. Lekarze podają jednak do wiadomości ważną rzecz – iż kobieta która przestała miesiączkować przed 50 rokiem życia może najprawdopodobniej jeszcze w ciągu ok. 2 lat zajść w ciążę, natomiast po 50stce czas możliwości zajścia w ciążę skraca się do roku czasu. pozostają przecież prezerwatywy.

Prawdę mówiąc tylko statystyki, określają możliwość zajścia w ciążę u każdej kobiety może być bardzo różna, u niektórych szansa na ciążę spada już w wieku 35 lat a u innych w wieku 55 lat istnieje duże prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Jest to zależne od stylu życia, naszej diety, stanu zdrowia i warunków środowiskowych. Jeśli jakaś kobieta w późnym wieku planuje urodzenie dziecka powinna także brać pod uwagę iż największe ryzyko poronienia 28. a 31. i 40. a 41. tygodniem – w tym okresie ciąży powinna szczególnie na siebie uważać i przebywać pod stałą opieką lekarza.

Decydowanie się na założenie rodziny w wieku czterdziestu lat nie jest już czymś nowym w dzisiejszych czasach. Choć wciąż liczba zajść w ciążę jest największa w przedziale wiekowym 16 – 19 lat (w Polsce średnio 17 lat) to za to kobiety koło trzydziestki rodzą coraz rzadziej. Coraz częściej na dziecko decydują się dojrzałe i bardzo dojrzałe kobiety, które postawiły na rozwój kariery bądź długi czas niezależności.
Poprawiające się warunki i możliwości opieki prenatalnej i okołoporodowej spowodowały zmniejszenie liczby poronień oraz komplikacji zdrowotnych co zmotywowało kobiety w średnim wieku do decydowania się na dziecko.

ALNG