Natura i eko Teraz EKO

Co zrobić ze zużytą baterią?

co-zrobic-ze-zuzyta-bateria

Zwykle mamy w domu mnóstwo baterii . Ale kiedy kończy się ich użyteczność zaczyna się problem. Co z nimi zrobić? Coraz większa świadomość ekologiczna nie pozwala nam tak po prostu wyrzucić ich do kosza. Zatem gdzie się z nimi udać?

Niewidzialne zagrożenie

W zużytych bateriach i akumulatorach znajduje się wiele bardzo szkodliwych substancji. Jeśli zostaną wyrzucone do śmieci, trafiają wraz z innymi odpadami na wysypisko – lub jak się to często zdarza na „dzikie” śmietniska, a więc do lasów lub w pobliże rzek. Tam zaczynają się rozkładać i uwalniają się z nich metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć) oraz lit i mangan, które są wysoce szkodliwe.

Dlaczego to takie ważne?

W jednej małej baterii są zamknięte składniki, które mogą zatruć aż czterysta litrów wody! Skażona zostaje także gleba, na której wyrastają zatrute metalami ciężkimi rośliny. W ten sposób poprzez łańcuch pokarmowy skażenie kumuluje się głównie w organizmie człowieka, w którym stężenie metali ciężkich osiąga najwyższy poziom. Takie zatrucie powoduje ogromne ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Właśnie ten czarny scenariusz możemy przygotować przyszłym pokoleniom jeśli świadomość naszego społeczeństwa szybko nie wzrośnie.

M. Borowik

Zwykle mamy w domu mnóstwo baterii . Ale kiedy kończy się ich użyteczność zaczyna się problem. Co z nimi zrobić? Coraz większa świadomość ekologiczna nie pozwala nam tak po prostu wyrzucić ich do kosza. Zatem gdzie się z nimi udać?

Więc gdzie utylizować?

Od 2009 roku w Polsce obowiązuje ustawa o bateriach i akumulatorach, która określa zasady postępowania z nimi po zużyciu. Nasz kraj musiał się w tym względzie dostosować do wymogów prawa Unii Europejskiej. Już przed 2009 rokiem stare baterie można było oddać do specjalnie oznakowanych punktów. Teraz ma się to stać jeszcze łatwiejsze. Pojemniki na szkodliwe odpady powinny stać przede wszystkim w każdym sklepie, który sprzedaje baterie lub akumulatory (o powierzchni powyżej 25m2). Ponadto w każdej szkole, urzędzie miasta lub gminy, a także w wielu siedzibach spółdzielni mieszkaniowych i innych urzędach czy placówkach można znaleźć takie specjalne pojemniki. Czasem zdarza się, że są one mocowane przy kontenerach do segregacji śmieci.

Nie tylko baterie AA

Szkodliwe dla środowiska są nie tylko małe baterie ale także dużo większe akumulatory czy stare baterie z laptopów. Sklepy sprzedające akcesoria samochodowe mają obowiązek bezpłatnie przyjmować zużyte akumulatory. Sprzedawca może wręcz policzyć wyższą cenę za nowy akumulator jeśli kupując go nie oddamy do utylizacji starego. Podobnie w sklepach komputerowych mamy prawo zostawić baterię do laptopa.

W Polsce coraz częściej organizuje się akcje uświadamiające i zachęcające Polaków do utylizacji niebezpiecznych. W zamian za garść baterii można zyskać upominek albo rabat, z kolei szkoły, które uzbierają ich w ciągu roku najwięcej dostają nagrody. Warto też pomyśleć nad ograniczeniem produkcji odpadów przez używanie wielokrotnie ładowanych baterii-akumulatorków czy regeneracji wyczerpanych baterii do laptopów.

M. Borowik

Komentarze (11)

pati25

8 lat temu

Jest to bardzo ważny temat.Powinniśmy wyrzucać zużyte bterie do specjalnych pojemników.Dobrze,że jest dużo takich miejsc

drobina

8 lat temu

Nigdy nie wyrzucam zużytych baterii do śmietnika. W sklepach jest coraz więcej pojemników na zużyte baterie, do których bez przeszkód je wrzucam

sirena46

10 lat temu

Ja staram się wrzucać zużyte baterie do specjalnych pojemników w sklepach. Tylko pytanie czy faktycznie te zużyte baterie nie trafiają na wysypisko. Kiedyś widziałam jak wszystkie posegregowane pojemniki ze śmieciami trafiły do śmieciarki.

Danusiate

10 lat temu

Dzięki tym różnym kampaniom edukacyjnym coraz więcej osób nie wyrzuca baterii do śmieci. U mnie na osiedlu w dwóch sklepach zbierają zużyte baterie, więc nie mam z tym problemu.

aneczka

10 lat temu

Staram się w domu segregować odpady, a tym bardziej zużyte baterie. Wrzucam je do specjalnych pojemników, które są wystawione w sklepach. Dla mnie to żaden problem.

topik4433

11 lat temu

Ja również wrzucam baterie do specjalnych koszy w sklepach, czasem w szkole. Oczywiście w moim domu jest także mnóstwo akumulatorków i od dawna ich używamy. Dobrze, że w szkołach są specjalne kosze i wpaja się dzieciom od najmłodszych lat ekologiczne nawyki.

ell@

11 lat temu

Chyba w każdej szkole są te akcje. Dzieci będą należycie wyedukowane w tym względzie.
Ja wszystko (piloty, oświetlenie rowerowe, ciśnieniomierz, mysz komp.) mam na akumulatorki do wielokrotnego ładowania, jak Ty Glorio 🙂

jkokosza

11 lat temu

U nas dzieci zbieraja baterie do szkoły, więc nie martwię się co mam z nimi zrobić. W niektórych sklepach też powystawiane są pojemniki na zużyte baterie , więc tylko dobre chęci i każdy może w sposób ekologiczny pozbyć się niepotrzebnych bateri:)

bess22

11 lat temu

Tylko szeroko zakrojone akcje mogą zmobilizować ludzi do właściwych zachowań.Należy zacząć od dzieci.Czym skorupka za młodu nasiąknie,tym na starość trąci;mówi stare porzekadło.I to jest święta racja.Tylko w młodych nadzieja.Stare nawyki trudno zmienić.

GloriaVictis

11 lat temu

Odkąd w mojej okolicy pojawiły się pierwsze pojemniki na zużyte baterie (czyli już ładnych kilka lat) wrzucam tam wszystkie zużyte baterie, a gdzie się da baterie jednorazowe zastępuję akumulatorkami, które można wielokrotnie ładować.

Zostaw komentarz