Co to jest NTM?

co-to-jest-ntm

NTM to mimowolne oddawanie moczu, aż do całkowitego lub częściowego opróżnienia pęcherza – czyli nietrzymanie moczu niezależne od woli człowieka.

U ludzi zdrowych mocz spływa do pęcherza z nerek i jest tam zatrzymywany dzięki mięśniom dna miednicy, otaczającym cewkę moczową (i zaciskającą ją).

Kiedy pęcherz moczowy jest już pełny, następuje wymiana sygnałów między mózgiem, mięśniami miednicy, oraz pęcherza. W rezultacie tego dochodzi do skurczu i wydalenia moczu. Natomiast u osób cierpiących na nietrzymanie moczu, w toku tej komunikacji dochodzi do zaburzeń.

Krótko o NTM

Nietrzymanie moczu występuje u osób w każdym wieku i u obu płci, jednak dużo częściej dolegliwość ta dotyczy kobiet, zwłaszcza po 40 roku życia. Z kolei w późnej jesieni życia – czyli około 80 roku, na NTM cierpi już około ½ kobiet oraz 1/3 mężczyzn.

Nietrzymanie moczu nie jest jednak normalnym objawem starzenia się organizmu, zawsze należy dążyć do wykrycia jego przyczyny oraz podjęcia stosownych kroków leczniczych.

Niestety – diagnozę przyczyny schorzenia utrudnia fakt, iż jedynie co druga osoba zwierza się ze swej dolegliwości lekarzowi. Trzeba podkreślić, że wywiad z pacjentem to podstawa diagnostyki w wypadku NTM.

Redakcja

4 KOMENTARZE

  1. Wiem coś na ten temat. Dobrze, że teraz tak dużo mówi się o NTM może niektórzy nie będą się wstydzić, że na nią cierpią. Przecież to choroba jak każda inna, a za chorobę nikt nie może.Odpowiednie badania, leki, ćwiczenia i na pewno będzie lepiej.:-)

  2. Choroba bardzo uciążliwa, póki co nie mam z tym problemów, ale pewnie w przyszłości mnie dopadnie, bo jak mniemam, zależy to od mięśni, a z wiekiem wszystko wiotczeje:-d, tak ,szczególnie trzeba zadbać o mięśnie wewnętrzne, czyli ćwiczyć , ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!:'(

  3. To wstydliwa choroba.Jednak coraz więcej mówi się i pisze o niej.Przecież może ta choroba dotknąć każdego.:( Dlatego warto wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla aby zapobiec temu
    problemowi.A także rozmowa z lekarzem,gdy już pojawi się NTM

  4. Każdy artykuł o tym problemie przypomina mi o ćwiczeniach. Wydaje mi się, że nikt nie może być pewny tego, że go ta przypadłość nie dotknie, dlatego profilaktyka jest ważna dla wszystkich kobiet. Przecież żadna z nas nie chce co chwilę biegać do WC albo zakładać coraz więcej podkładek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ