Menopauza Przed menopauzą

Co to jest menopauza?

co-to-jest-menopauza

Martwisz się, że menopauza spadnie na Ciebie jak grom z jasnego nieba? Możesz spać spokojnie. Klimakterium to długotrwały proces. Przeczytaj jak rozpoznać jego pierwsze objawy.

Próbując znaleźć jakieś informacje na ten temat w internecie dowiaduje się, że pierwsze symptomy menopauzy nastąpią wtedy, gdy „FSH nie przekracza 30j/l, natomiast stężenie estradiolu jest mniejsze niż 30 pg/ml” lub gdy „podczas badań zostaje stwierdzony podwyższony poziom gonadotropin przysadkowych”. Fajnie, pomyślałam, ale co to jest to FSH, gdzie w moim ciele są te dźwięcznie brzmiące gonadotropiny i skąd będę wiedziała, że przekroczyły dopuszczalny poziom?

Szukam dalej

…i dowiaduję się, że FSH to skrót od angielskiego follicle-stimulating hormone, który oznacza hormon produkowany przez przysadkę mózgową, a jego wydzielanie zależne jest od faz cyklu miesiączkowego. Gonadotropina pobudza jajeczkowanie i syntezę progesteronu przez jajniki. Poziom stężenia hormonu można zbadać w trakcie badania laboratoryjnego. Z tymi informacjami czuje się trochę pewniej, ale wciąż nie wiem kiedy TO się zacznie.

3 fazy menopauzy

Menopauza to proces biologiczny dotyczący kobiet po czterdziestym roku życia, dzielony na 3 zasadnicze etapy. Jest to okres przejściowy związany głównie z zanikiem czynności jajników. Początkowa faza premenopauzy to czas kiedy mamy krótsze lub dłuższe niż zwykle okresy krwawienia, a także objętość upławów odbiega od normy. Nie odczuwamy wtedy zaburzeń hormonalnych ani psychicznych, jednak badania wykazują podwyższony poziom FSH.

Mira Starobrzańska

Martwisz się, że menopauza spadnie na Ciebie jak grom z jasnego nieba? Możesz spać spokojnie. Klimakterium to długotrwały proces. Przeczytaj jak rozpoznać jego pierwsze objawy.

Kolejnym etapem jest perimenopauza, kiedy to mogą występować tzw. objawy wypadowe, związane jest to ze wzrostem poziomu FSH. Charakterystyczną cechą tej fazy jest skrócenie cyklu miesiączkowego. Potem następuje menopauza, a po niej postmenopauza, czyli okres, w którym nie występuje krwawienie miesięczne. Podczas badań stwierdza się wysoki poziom FSH, natomiast znaczne obniża się poziom estrogenów i progesteronu.

Objawy menopauzy

Niedobór hormonów jajnikowych może spowodować różnego rodzaju dolegliwości. Chodzi przede wszystkim o zmiany naczynioruchowe, zaburzenia emocjonalne, zmiany w układzie kostnym oraz zachwiania przemiany materii. Można dojść do rozstroju organizmu.

Objawy wypadowe – wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa – to po prostu wczesne objawy menopauzy, związane z ustaniem funkcji jajników w momencie zakończenia produkcji estrogenu. Są to m.in. uderzenie gorąca, pocenie się w nocy, bezsenność i wahania nastroju.

Ufff…

Specjaliści uspokajają, że większość kobiet nie przechodzi tego okresu tak dramatycznie, jak się ogólnie przyjęło oraz że jest on łagodniejszy w swojej formie niż jego encyklopedyczne opisy.

A to jak przez niego przejdziemy zależy w dużej mierze od nas samych, naszego nastawienia i odpowiedniego przygotowania. Jedno jest pewne, przekwitanie nie spadnie na nas jak grom z jasnego nieba, więc nie mamy powodów do niepokoju.

Mira Starobrzańska

Komentarze (10)

Greace

10 lat temu

No to witam, w grupie tych nieznosnych, krzyczacych, nie spiacych, klotliwych, slowem nie do wytrzymania kobiet…
(devil)???
Czytam wasze wypowiedzi i zgadzam sie, czasem tylko pytam jak dlugo to jeszcze potrwa? Bardzo bym sobie juz chciala zejsc z tej nieustannej HUSTAWKI nastroju, humoru…
Jak szybciej to przejsc? ktora z Was ma taki szybki przepis na zycie w menopauzie? zapraszam na pogawedke…:)))

dorcia066

11 lat temu

Witam.Ja też przechodzę wczesną menopauzę ,miałam jakieś uderzenia ,ale krótko (raz w miesiącu) . Nie wiem co będzie dalej .

drobina

12 lat temu

Ciekawy i przydatny artykuł. Na szczęście jestem w tej grupie kobiet, które ten etap przechodzą lekko, łatwo i przyjemnie. No może nie całkiem przyjemnie (mam na myśli upływ czasu), ale bez większych zakłóceń – przynajmniej narazie.

filodendron

12 lat temu

Niestety jestem w grupie, ktora przechodzi to bardzo ciezko,wrocila mi okropnie bolesna miesiaczka,do tego mdlosci,skoki cisnienia,goraco ,ale bez potow,a najgorsze,ze w momencie zasypiania dostaje bezdechu-tojest straszne,czy ktos mial podobne objawy..Artykul duzo mi nie pomogl,sa to rzeczy znane,ale ciekawy ten test

pati25

12 lat temu

W moim przypadku te 3 fazy opisywane w artykule nie przebiegały.Po prostu ich nie było.W okres menopauzy weszłam niespodziewanie,z dniia na dzień.I to przedwcześnie.Nie miałam wcześniej żdnych objawówA artykuł ciekawy i pomocny dla kobiet wchodzących w etap menopauzy

mejgosia

12 lat temu

No to teraz wiem w której fazie jestem. A jeśli chodzi o FSH, to jest taki test , który wykonuje się podobnie jak test ciążowy, jeszcze nie kupiłam ,ale zamierzam, nie trzeba iść do laboratorium!

Zostaw komentarz