Co to jest menopauza?

co-to-jest-menopauza

Martwisz się, że menopauza spadnie na Ciebie jak grom z jasnego nieba? Możesz spać spokojnie. Klimakterium to długotrwały proces. Przeczytaj jak rozpoznać jego pierwsze objawy.

Próbując znaleźć jakieś informacje na ten temat w internecie dowiaduje się, że pierwsze symptomy menopauzy nastąpią wtedy, gdy „FSH nie przekracza 30j/l, natomiast stężenie estradiolu jest mniejsze niż 30 pg/ml” lub gdy „podczas badań zostaje stwierdzony podwyższony poziom gonadotropin przysadkowych”. Fajnie, pomyślałam, ale co to jest to FSH, gdzie w moim ciele są te dźwięcznie brzmiące gonadotropiny i skąd będę wiedziała, że przekroczyły dopuszczalny poziom?

Szukam dalej

…i dowiaduję się, że FSH to skrót od angielskiego follicle-stimulating hormone, który oznacza hormon produkowany przez przysadkę mózgową, a jego wydzielanie zależne jest od faz cyklu miesiączkowego. Gonadotropina pobudza jajeczkowanie i syntezę progesteronu przez jajniki. Poziom stężenia hormonu można zbadać w trakcie badania laboratoryjnego. Z tymi informacjami czuje się trochę pewniej, ale wciąż nie wiem kiedy TO się zacznie.

3 fazy menopauzy

Menopauza to proces biologiczny dotyczący kobiet po czterdziestym roku życia, dzielony na 3 zasadnicze etapy. Jest to okres przejściowy związany głównie z zanikiem czynności jajników. Początkowa faza premenopauzy to czas kiedy mamy krótsze lub dłuższe niż zwykle okresy krwawienia, a także objętość upławów odbiega od normy. Nie odczuwamy wtedy zaburzeń hormonalnych ani psychicznych, jednak badania wykazują podwyższony poziom FSH.

Mira Starobrzańska

10 KOMENTARZE

  1. W moim przypadku te 3 fazy opisywane w artykule nie przebiegały.Po prostu ich nie było.W okres menopauzy weszłam niespodziewanie,z dniia na dzień.I to przedwcześnie.Nie miałam wcześniej żdnych objawówA artykuł ciekawy i pomocny dla kobiet wchodzących w etap menopauzy

  2. Niestety jestem w grupie, ktora przechodzi to bardzo ciezko,wrocila mi okropnie bolesna miesiaczka,do tego mdlosci,skoki cisnienia,goraco ,ale bez potow,a najgorsze,ze w momencie zasypiania dostaje bezdechu-tojest straszne,czy ktos mial podobne objawy..Artykul duzo mi nie pomogl,sa to rzeczy znane,ale ciekawy ten test

  3. Ciekawy i przydatny artykuł. Na szczęście jestem w tej grupie kobiet, które ten etap przechodzą lekko, łatwo i przyjemnie. No może nie całkiem przyjemnie (mam na myśli upływ czasu), ale bez większych zakłóceń – przynajmniej narazie.

  4. No to witam, w grupie tych nieznosnych, krzyczacych, nie spiacych, klotliwych, slowem nie do wytrzymania kobiet…
    (devil)???
    Czytam wasze wypowiedzi i zgadzam sie, czasem tylko pytam jak dlugo to jeszcze potrwa? Bardzo bym sobie juz chciala zejsc z tej nieustannej HUSTAWKI nastroju, humoru…
    Jak szybciej to przejsc? ktora z Was ma taki szybki przepis na zycie w menopauzie? zapraszam na pogawedke…:)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ