co-to-jest-menopauza-podstawowe-informacje

Menopauza (z gr. meno – miesiąc i pausis – przerwa) to ostatnia miesiączka w życiu każdej kobiety. Jej datę ustala się po dwunastu miesiącach, w ciągu których nie wystąpi już żadne krwawienie. Wówczas płodność kobiety całkowicie ustaje.

Potocznie przyjęło się nazywać menopauzą okres przekwitania (inaczej klimakterium) czyli naturalny etap przejściowy, w którym organizm przygotowuje się do ostatniej miesiączki i dalszego funkcjonowania. W tym czasie kobiecie towarzyszą różne charakterystyczne objawy, po których łatwo można rozpoznać nadchodzącą menopauzę.

REKLAMA

Wyróżnia się trzy okresy: perimenopauzę (etap poprzedzający ostatnie krwawienie), menopauzę właściwą i postmenopauzę (etap po ostatnim krwawieniu).

Średnia wieku kobiet, które wchodzą w okres przekwitania, to 45-55 lat. Zdarzają się jednak przypadki menopauzy przedwczesnej (nawet przed 35. rokiem życia) i menopauzy późnej (po 55. roku życia).

Objawy menopauzy:

Negatywne objawy menopauzy utrzymują się średnio przez 5 lat. Jednak każda kobieta przechodzi ten etap życia indywidualnie – u około 1/3 nie występują żadne dolegliwości. U pozostałych pań czas ich trwania oraz stopień nasilenia jest różny i może wynosić od roku do nawet 10 lat.

Pamiętajmy!

To ile czasu trwa przekwitanie oraz jak przebiega zależy przede wszystkim od nas samych.

M. Borowik

9 KOMENTARZE

  1. Ciekawy artykuł ,przeczytałam choć do tej pory starałam się omijać te tematy.
    Ale doszłam do wniosku ,że jak będę to omijać i tak mnie to nie ominie.
    Menopauza to dla mnie problem: zaczynamy gorzej spać ,wysycha skóra,tworzą się zmarszczki,słabną mięśnie ,włosy tracą barwę. Zaczynamy się starzeć.
    Choć słyszałam też opinie ,że kobiety których życie jest pełne wydarzeń przechodzą klimakterium o wiele łagodniej.

  2. Dulcyneo, te kobiety ,których życie jest pełne wydarzeń przechodzą klimakterium łagodniej, bo umysł zajęty jest rozwiązywaniem zagadnień i nie dopuszcza do siebie innych myśli i dolegliwości.Pewnie miałaś na myśli wydarzenia pozytywne, ale gdy są wydarzenia negatywne ,to jest jeszcze gorzej.Myślę ,że niekoniecznie od nas samych zależy przechodzenie menopauzy, przeciez nie mamy wpływu na choroby ,które nagle moga nas zaatakowac, wypadki i nieprzyjemne sytuacje z ludźmi.To wszystko nie jest takie proste.

  3. Nie wiem czy inne kobiety marzą o menopauzie, ja raczej obawiałam się tego czasu słysząc co przechodzą starsze kobiety. Ale zgadzam się, że w każdym wieku można znaleść dobre strony, dobrze mieć hobby, w tym czasie powinien się na to znaleść czas. I dobrze, że medycyna jest coraz bardziej rozwinięta i coraz więcej może ulżyć kobietom w trudnych chwilach jakie przechodzą 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ