Cytologia Profilaktyka

Co to jest HPV?

co-to-jest-hpv

Rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi najczęstszym nowotworem złośliwym, występującym u kobiet.Niestety w Polsce nadal jest ono tak powszechne jak w krajach trzeciego świata. Na tak fatalną statystykę duży wpływ ma HPV – masowo przenoszony i masowo ignorowany wirus brodawczaka.

Czym jest HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) to wirus z rodziny Papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część przyczyną powstawania nowotworów złośliwych, takich jak rak szyjki macicy (RSM).

HPV a rak szyjki macicy

Według aktualnej wiedzy zakażenie typem onkogennym wirusa brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus HPV) jest najważniejszym czynnikiem ryzyka, prowadzącym do rozwoju kolejno dysplazji i raka szyjki macicy. Aktualnie wyróżnia się 13 typów HPV, które wiążą się z wysokim ryzykiem inicjacji kancerogenezy. Są to typy: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68.

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy (RSM)?

Do głównych czynników ryzyka rozwoju RSM zalicza się:

 • przewlekle zakażenie HPV (human pappiloma virus) typu 16 i 18 lub innymi typami wysokoonkogennymi,
 • wiek,
 • wczesne rozpoczęcie współżycia,
 • dużą liczbę partnerów płciowych,
 • dużą liczbę porodów,
 • wieloletnie palenie tytoniu,
 • niski status socjoekonomiczny,
 • śródnabłonkową neoplazję szyjki (CIN) w wywiadzie.

Do prawdopodobnych czynników rozwoju RSM zalicza się:

 • wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych,
 • dietę ubogą w antykoagulanty,
 • zakażenie HIV,
 • częste nieleczone stany zapalne pochwy wywołane przez Chlamydia trachomatis czy Neisseria gonorrhoeae.

HPV jako choroba przenoszona drogą płciową

Zakażenia HPV należą do najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową. Ludzki wirus brodawczaka jest wirusem proliferacyjnym, co oznacza, że namnaża się on tylko w komórkach proliferujących. Dlatego też, przewlekłe i nawracające stany zapalne w obrębie narządów płciowych, szczególnie u kobiet, sprzyjają rozwojowi zakażenia HPV.

Dla seksualnie aktywnych mężczyzn i kobiet ryzyko zakażenia HPV w ciągu całego życia wynosi przynajmniej 50%. Rak szyjki macicy jest drugą co do częstości (po raku piersi) przyczyną zachorowań na raka u kobiet w krajach rozwiniętych, drugą co do częstości występowania postacią raka u kobiet poniżej 45. roku życia i trzecią najczęstszą przyczyną zgonu kobiet z powodu raka na świecie.

Polska ma niestety jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy (RSM) wśród państw Unii Europejskiej. Rocznie notuje się ok. 4 tys. nowych zachorowań. Umiera z tego powodu ok. 2tys. Polek. Obserwowany jest wzrost zachorowań u coraz młodszych kobiet.

Zuzanna Górka

Rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi najczęstszym nowotworem złośliwym, występującym u kobiet.Niestety w Polsce nadal jest ono tak powszechne jak w krajach trzeciego świata. Na tak fatalną statystykę duży wpływ ma HPV – masowo przenoszony i masowo ignorowany wirus brodawczaka.

Typy wirusa HPV

Wirusy HPV narządów płciowych podzielono na 3 grupy: wirusy wywołujące łagodne zmiany o niskim ryzyku onkogennym (typy 6 i 11), wirusy niosące umiarkowane ryzyko potencjalnego działania rakotwórczego (typy 33, 35, 39, 40, 43, 51–56 i 58) oraz wirusy związane z wysokim ryzykiem, które mogą prowadzić do rozwoju raka zarówno w obrębie narządów płciowych, jak i błon śluzowych (typy 16 i 18).

Przebieg choroby

Zakażenie wirusem HPV błon śluzowych może przebiegać w postaci utajonej (latentnej, bezobjawowej), subklinicznej i klinicznej. Objawem klinicznym zakażenia są widoczne gołym okiem brodawki, natomiast infekcja utajona jest możliwa do wykrycia jedynie po wykonaniu testu na obecność DNA HPV. Subkliniczne zakażenie HPV można zdiagnozować na podstawie badania kolposkopowego i cytologicznego. Większość infekcji HPV ma postać utajoną.

Pamiętaj o regularnych badaniach cytologicznych!

Koniecznie przeczytaj artykuł Cytologia krok po kroku

Źródło:
K.Mikołajczyk, R.Żaba, Zakażenia HPV jako problem kliniczny, Przew Lek 2005;
L. Hirnle, Zakażenia wirusami HPV – problem medyczny i społeczny, Gin Prakt 2009;

Zuzanna Górka

Komentarze (6)

pati25

10 lat temu

Temat bardzo ważny dla wszystkich kobiet.To przerażające ile kobiet umiera z powoduu raka szyjki macicy.Aby temu zapobiegać ważna jest profilaktyka.Zgłaszajmy się na badania cytologiczne.Przecież to badanie nic nie boli i trwa krótko

topik4433

11 lat temu

Do tej pory HPV niewiele mi mówiło, słyszałam ale nigdy się nie zagłębiałam w informacje na ten temat. Artykuł bardzo trafiony, oby więcej takich. Badania cytologiczne są bardzo ważne i każdy artykuł, który o nich przypomina bardzo cenię. Brawo dla Redakcji 🙂 Dziewczyny badajmy się, nie możemy o tym zapominać!

karoligrz

11 lat temu

Racja, ja cytologię robię sobie co pół roku. I sama wiem, że niekiedy różnie z tym bywa więc aż strach się bać co „mają w sobie” kobiety które ostatnio u ginekologa były w czasie ciąży

dulcynea

11 lat temu

Rak szyjki macicy to bardzo groźna choroba,która zbiera tragiczne żniwo .Dzięki odkryciu przyczyny raka szyjki macicy wiemy ,że nie jest to choroba dziedziczna.W profilaktyce ważna jest wczesna ochrona więc badajmy się regularnie i wykonujmy cytologię.

drobina

11 lat temu

Bardzo potrzebny artykuł. Podziękowania dla redakcji. Mam nadzieje, że po jego przeczytaniu, wiele kobiet, które omijają szerokim łukiem ginekologa, zgłosi się na badania cytologiczne. Gorąco do tego namawiam wszystkie oporne Panie. Taka profilaktyka często może zapobiec nieszczęściu. Ja zgłaszam się na takie badania regularnie, tak samo na mammografię.

Suzanna

11 lat temu

Statystyki na temat zachorowalności na raka szyjki macicy wśród Polek są przerażające! Myślę, że wciąż pokutuje niska świadomość sensu i skuteczności profilaktyki. Cytologia to podstawowe badanie i każda kobiet powinna o tym pamiętać!

Zostaw komentarz