co-powinnas-wiedziec-o-anginie-ropnej

Migdałki mają za zadanie wyłapywać bakterie i wirusy, zanim te dostaną się do wnętrza organizmu. Są naszym pierwszym zabezpieczeniem przed chorobą, dlatego w wyniku nasilonego ataku czynników zewnętrznych same mogą zostać zainfekowane. Wówczas mamy do czynienia z anginą.

Opis choroby

Angina to zapalenie migdałków podniebiennych, którego przyczyną są bakterie (zwykle paciorkowce, rzadziej gronkowce) lub wirusy. Chorobą zarażamy się drogą kropelkową, dlatego jest ona bardzo zakaźna. Do zapalenia może dojść choćby po skorzystaniu z tego samego przedmiotu, którego wcześniej używała chora osoba. Zarażać można bowiem przez cały czas występowania ostrych objawów.

Okres “wykluwania” się infekcji (tzw. inkubacja) jest bardzo krótki, przeważnie wynosi 1-3 dni, w przypadku anginy paciorkowcowej 2-5 dni.

Angina ropna jest bakteryjną odmianą choroby i rozwija się bardzo gwałtownie. Szczególnie podatne na zapalenie migdałków jesteśmy w środowisku, gdzie szybko i gwałtownie zmienia się temperatura.

Najczęstsze objawy anginy

  • silny ból gardła
  • obrzęk gardła, utrudniający przełykanie
  • wysoka gorączka (38-40°C)
  • wyczuwalne przy dotyku powiększone węzły chłonne
  • powiększone, zaczerwienione migdałki
  • biały nalot na migdałkach (pojawia się do ok. 48 godzin od wystąpienia objawów bólowych)
  • brak apetytu
  • złe samopoczucie i osłabienie
  • wymioty

Leczenie

Jeśli po zaobserwowaniu objawów udamy się od razu do lekarza i podejmiemy terapii antybiotykowej, angina powinna przebiec bez komplikacji. Choroby tej nie wolno jednak ignorować, gdyż może doprowadzić do groźnych powikłań jak zapalenie stawów, nerek, mięśnia sercowego, ucha środkowego czy powstanie ropnia okołomigdałkowego, który zagraża już naszemu życiu. W przypadku zaawansowanego stanu infekcyjnego, lekarz może podjąć decyzję o wycięciu migdałków po to, by ustrzec nas przed wypisanymi powikłaniami. Niestety, po tym zabiegu musimy uważać jeszcze bardziej na wszelkie stany zapalne w gardle.

Leczenie anginy ropnej zazwyczaj prowadzone jest przy pomocy antybiotyków z grupy penicylin.
Aby zmniejszyć gorączkę, można podawać choremu leki zawierające paracetamol, uprzednio jednak konsultując ich wybór z lekarzem. Ponadto wskazane są środki, mające odkazić jamę ustną. Zanim jednak sięgniemy po farmaceutyki, warto spróbować płukanek z szałwii czy rumianku, które skutecznie łagodzą ból gardła. Na powiększone, obolałe węzły chłonne pomoże natomiast ciepły okład na gardło.

Jak w każdej chorobie, wiążącej się z wysoką gorączką, bardzo ważne jest, by dużo pić. Ciekawostkę stanowi natomiast fakt, że w celu złagodzenia bólu gardła, lekarz może zalecić… jedzenie lodów! To dlatego angina jest ulubioną chorobą dzieci.

A. Złotkowska