Niepokojące objawy Zdrowie

Co oznacza ból brzucha z prawej strony?

ból brzucha

Niektóre z dolegliwości są spowodowane stresem, inne zaś świadczyć mogą o chorobie, także poważnej. Co oznacza ból brzucha z prawej strony?

Ból brzucha i jego oblicza

Ból brzucha ma niejedne oblicze. To typowy objaw wielu schorzeń i chorób. Może pojawić się u osób w każdym wieku, pod różną postacią. Jako skurcze, pieczenie czy kłucie – możliwości jest wiele, tak samo jak ewentualnych diagnoz, związanych z tego typu dolegliwościami bólowymi. Na ból brzucha bardzo często skarżą się kobiety, co jest związane w dużej mierze z dolegliwościami ginekologicznymi czy stresującą pracą. Zwykłe środki przeciwbólowe nie zawsze są w stanie poradzić sobie z bólem.

Co oznacza ból brzucha z prawej strony?

Ból odczuwany w jamie brzusznej może być związany z wieloma chorobami. Wszystko zależy od dokładnego miejsca bólu oraz innych objawów towarzyszących. Przyczyną mogą być problemy z drogami żółciowymi, trzustką czy wątrobą. Do powszechnych należy także zapalenie wyrostka robaczkowego. Ale ból brzucha z prawej strony wcale nie musi odpowiadać narządom, zlokalizowanych przy jamie brzusznej. Równie dobrze może świadczyć o chorobie płuc, serca czy układu rodnego kobiety.

Ból brzucha z prawej strony

Odczucie bólu, w górnej części jamy brzusznej może oznaczać kamice pęcherzyka żółciowego czy dróg żółciowych. Wtedy występuje tzw. napadowy ból brzucha, który odczuwamy tuż pod łukiem żebrowym. Ból może promieniować na klatkę piersiową a towarzyszyć mogą mu wymioty czy wzdęcia. Ostra forma bólu to prawdopodobnie ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Powodem bólu bywa także zapalenie trzustki, które charakteryzuje się uczuciem pełnej jamy brzusznej oraz okresową żółtaczką. ból brzucha z prawej stronyBól może wywołać także ropień wątroby, powstały na skutek zakażenia krwi. W dolnej części prawej strony brzucha również mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Wśród przyczyn wyróżnia się zapalenie wyrostka robaczkowego. Przepuklina pachwinowa czy kamica nerkowa także należą do grupy przyczyn tego rodzaju bólu. W przypadku tej drugiej choroby, może ona przebiegać całkowicie bezobjawowo. Ból z prawej strony bywa oznaką problemów z nerkami. U kobiet zaś, patologii narządów płciowych, takich jak torbiel jajnika, skręt jajnika czy ciąża pozamaciczna. Typowy objaw jakim jest ból brzucha to jeden z częstych objawów, pojawiających się podczas miesiączkowania.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

Tess

6 lat temu

Mam często takie bóle brzucha. Miałam dużo badań i nic nie znaleźli. Powiedzieli, że to może być na tle nerwowym albo jelito nadwrażliwe, bo jelita są na całej szerokości brzucha.

Emilly27k

6 lat temu

Występują podane w artykule bóle u mnie. Moim zdaniem jest to powodowane bólem menstruacyjnym lub ze stresu. Nie da się nie uniknąć stresu. Ten ostatnio pojawiał się w momencie kiedy miałam wątpliwości czy dobrze zrozumiałam tekst, zinterpretowałam go. Trema pojawia się za każdym razem. Powinno się nie lekceważyć tego rodzaju bólu.

Mindi

6 lat temu

Ze względu na to, że tak różne powody mogą powodować ból brzucha po prawej stronie, lekarze często mają wielki problem z postawieniem diagnozy. Zastanawiam się czy taki ból brzucha spowodowany stresem może przekształcić się w poważną czy wręcz śmiertelną chorobę? Czy można dostać ropień wątroby z nerwicy czy depresji?

dulcynea

6 lat temu

Okazuje się, że ból brzucha może być przyczyną wielu dolegliwości.
Poczytałam sobie i myślę , że u mnie częsty ból brzucha jest wynikiem stresu 🙂

Zostaw komentarz