Dieta O jedzeniu warto wiedzieć

Co o pączkach warto wiedzieć?

co-o-paczkach-warto-wiedziec

Tłusty czwartek to ulubiony dzień karnawału dla wielu z nas. W końcu to właśnie dzisiaj możemy całkowicie bezkarnie objadać się pysznymi pączkami czy faworkami.

Historia tego przyjemnego święta jest długa i sięga czasów starożytnych. Odejście zimy świętowano poprzez ucztowanie, na stołach lądowały tłuste potrawy i wino, a dodatkiem były pączki z chlebowego ciasta z nadzieniem ze słoniny.

Jak głosi legenda, w Polsce świętowanie rozpoczęły krakowskie przekupki. Na wieść o śmierci burmistrza Combra, surowo karzącego kobiety handlujące na krakowskim Rynku, kramarki i służące urządziły huczną zabawę. Ponadto brały odwet na mężczyznach przechodzących przez krakowski rynek, za wszystkie krzywdy jakie doznały od burmistrza. Wykupić się można było jedynie monetą.

W te święto spożywano słodkie pączki, w niektórych z nich znajdował się orzech lub migdał, których znalezienie było dobrą wróżbą na cały rok. Co prawda jest to tylko legenda, ale zwyczaj babskiego combra kultywowany jest w niektórych społecznościach do dzisiaj.

Jaki powinien być pączek doskonały

Prawdziwy, tradycyjny pączek wykonany jest z ciasta drożdżowego. Zapomnijmy o pączkach z marketów, które zawierają zamiast drożdży proszek do pieczenia – nie są one chociaż w połowie tak smaczne jak te drożdżowe.

Pączek powinien być najlepiej smażony na smalcu, w środku powinny mieć marmoladę – najlepsza jest oczywiście ta z dzikiej róży. Po usmażeniu, skórka powinna być brązowa (ani zbyt ciemna ani zbyt jasna) oraz mieć jasną obwódkę. Po ściśnięciu dobry pączek wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Usmażone pączki posypywane są cukrem pudrem lub dekorowane lukrem. Tak wykonany pączek na pewno będzie bardzo smaczny.

Małgorzata Ptak

Tłusty czwartek to ulubiony dzień karnawału dla wielu z nas. W końcu to właśnie dzisiaj możemy całkowicie bezkarnie objadać się pysznymi pączkami czy faworkami.

Ile pączków można zjeść?

Jeden pączek w zależności od receptury ma od 200 do ok. 400 kalorii. Aby spalić taką ilość kalorii, trzeba biegać przez półgodziny, uprawiać aerobik przez około 40 minut, pójść na godzinny spacer czy 30 minut jeździć na łyżwach. Im więcej pączków zjemy, tym więcej czasu zajmie nam spalenie kalorii przez nie dostarczonych.

Gorzej sprawa ma się w przypadku innego tłustoczwartkowego dania czyli faworków. Faworki o takiej samej wadze co jeden pączek (ok. 65 g) mają aż 1/5 kalorii więcej! Jednakże biorąc pod uwagę, że faworki raczej jemy wyłącznie w tym dniu, nie trzeba podchodzić do kwestii liczenia kalorii aż tak restrykcyjnie.

Jeść pączki czy nie?

Tłusty Czwartek tradycyjnie jest ostatnim czwartkiem przed Środą Popielcową i rozpoczyna Ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. Dla osób przestrzegających postu aż do Wielkanocy, to jeden z ostatnich dni gdy mogą jeść bez umiaru. Dla osób będących na stałej diecie odchudzającej, jest dobrą okazją na pofolgowanie sobie i nabrania nowych sił do dalszego zrzucania wagi. A dla pozostałych z nas jest to po prostu świetna okazja do kupna czy usmażenia pączków czy faworków. Ważne tylko aby nie zjeść ich za dużo, gdyż są tłuste i ciężkostrawne. Aby usprawnić działanie układu pokarmowego, warto mieć w zanadrzu herbatę z mięty czy nasion kminku.

Życzymy smacznego!

Małgorzata Ptak

Komentarze (4)

drobina

8 lat temu

Okazuje się, że nawet historia zwykłego pączka może być ciekawa:-* Szkoda, że w tym roku ominęło mnie to smakowite święto – tam gdzie byłam, nie było pączków:( Z drugiej strony, jak pomyślę, ile czasu zajmuje spalenie „pączkowych” kalorii…to chyba dobrze, że nie musiałam z nimi (tzn. z kaloriami:-X ) walczyć:P

Tess

8 lat temu

Lubię Tłusty Czwartek i pączki. Ale gdyby wiedziała ile trzeba pracy, żeby spalić te kalorie to tyle pączków bym nie zjadła o_O

pati25

8 lat temu

W Tłusty Czwartek obowiązkowo jeść pączki i faworki.To już taka tradycja.Za pączkami raczej nie przepadam,ale w ten dzień nie odmawiam sobie.Trzeba jednak włożyć sporo wysiłku,aby je spalić.Oto co znalazłam
Ile czasu zajmie ci spalenie kalorii z jednego pączka?
-12 minut wchodzenia po schodach
-20 minut biegania
-30 minut jeżdżenia na łyżwach
-40 minut szybkiego spaceru
-45 minut namiętnego całowania
-50 minut odkurzania
-60 minut trzepania dywanu
-60 minut tańca
-120 minut pisania na komputerze
-120 minut seksu
-150 minut rozmawiania przez telefon
-180 minut kąpieli
-180 minut zmywania
-240 minut snu
-300 minut za kierownicą
-600 minut oglądania telewizji bez przekąsek

Mindi

8 lat temu

Oczywiście jeść pączki w Tłusty Czwartek 🙂 Takie miłe szaleństwo cukiernicze. Patrzyłam z uśmiechem na wystawy z pączkami, przechodniów z zapakowanymi słodkościami. Wśród moich znajomych wszyscy mieli w tym dniu dużą ilość pączków na stołach. Miłe w tym dniu jest nie tylko jedzenie ale także zwyczaj częstowania się tym smakołykiem.

Zostaw komentarz