Ciekawe sporty zimowe

ciekawe-sporty-zimowe

Zima to czas, kiedy można uprawiać wiele ciekawych sportów. Fani nart z utęsknieniem czekają na zimowe miesiące i odpowiednią pogodę. Wtedy oddają się swojej pasji i żaden śnieg czy niskie temperatury im nie przeszkadzają. A wręcz przeciwnie, gdyż to dzięki minusowym temperaturom i opadom śniegu mogą uprawiać swoje ulubione sporty.

Narciarstwo

Istnieje wiele odmian narciarstwa i każdy, kto tylko chce spróbować swoich sił na nartach, znajdzie dla siebie coś właściwego. Narciarstwo alpejskie czy zjazdowe polega ba zjeździe po ośnieżonym, górskim stoku bądź sztucznym stoku. Może być więc uprawiane w górach, ale także i na górce poza miastem. Inną formą jest narciarstwo klasyczne, czyli biegi narciarskie, rzadziej skoki. Biegi można uprawiać właściwie wszędzie tam, gdzie są rozległe, zaśnieżone tereny.

Narciarstwo ekstremalne

Narciarstwo może być także sportem ekstremalnym. Jeśli ktoś potrzebuje do szczęścia dużych skoków adrenaliny, to na pewno odnajdzie się w takim narciarstwie. Jednym z rodzajów takich sportów jest skialpinizm, który jest połączeniem wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w górskim, często niebezpiecznie nachylonym terenie. Z kolei skitouring polega na wykorzystywaniu nart po różnych górskich szlakach. Troszkę przypomina narciarstwo biegowe, ale różni się tym, że ze szczytu można także zjechać.

Nietypowe sporty zimowe

Snowgliding

Jest to zimowy sport ekstremalny, który można uprawiać zarówno na płaskim, jak i na górzystym terenie. Narciarz ma na sobie specjalną uprząż, która jest podpięta do małego skrzydła o kształcie paralotni. Narciarz steruje skrzydłem i może się rozpędzić nawet do prędkości 70 km/h lub wykonać daleki i bliski skok. Sport ten pozwala na obejrzenie gór z zupełnie innej perspektywy, ale podobnie jak każdy sport ekstremalny, wymaga wielu godzin treningów.

Sabina Sosnowska

8 KOMENTARZE

  1. Dla mnie w zimie wystarczające są jazdy na nartach i łyżwach, Te inne sporty brzmią ciekawie, ale są bardziej ekstremalne i są odpowiednie dla bardziej odważnych. To chyba też dla młodszych, którzy mają lepsze zdrowie i kondycję.

  2. właściwie do tej pory ze sportów zimowych uprawiałam tylko saneczkarstwo i to w kilku odmianach: albo Zbyś mnie ciągnął, albo ja ciągnęłam dzieci, no i bardziej przyjemne to kulig! Narty miałam na nogach, jakieś ….30 lat temu, a artykuł uświadomił mi ,że już raczej na te ekstremalne sporty się nie nadaję! Niestety wymagają one zupełnie innej sylwetki niż moja! 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ