choroby

Choroby weneryczne to prawdziwa plaga XXI wieku. Jedną z przyczyn jest brak świadomości ludzi na temat sensu i związanymi z nim zagrożeniami zdrowotnymi.

Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową, czyli poprzez kontakty seksualne to duża grupa schorzeń zarówno o charakterze zakaźnym jak i pasożytniczym. Niestety dolegliwości płciowe są bardzo często bagatelizowane przez ich nosicieli. Nieleczona choroba weneryczna może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych takich jak niepłodność, poronienia, przedwczesne porody, uszkodzenia mózgu czy nawet nowotwory. Z takim dolegliwościami nie ma żartów. Do najczęściej występujących chorób, przenoszonych drogą płciową zalicza się kiła, rzeżączka, rzęsistkowica, drożdżyca dróg moczowo-płciowych, chlamydioza, wirusowe zapalenie wątroby typu B, opryszczka narządów płciowych oraz AIDS.

 Choroby weneryczne – plaga XXI wieku

Problem zyskał miano plagi naszych czasów, przez ogromną liczbę zachorowań. Tego typu choroby są diagnozowane coraz częściej. Wzrastająca liczba pacjentów jest spowodowana brakiem odpowiedzialności w kontaktach seksualnych. Zabezpieczenie w postaci prezerwatywy nie chroni bowiem tylko od zajścia w ciążę, ale także stanowi ochronę przed chorobami wenerycznymi. Seks bez zabezpieczenia, szczególnie z przypadkowym partnerem zawsze niesie takie ryzyko. Dlatego przestrzega się o zachowaniu rozwagi i zapewnieniu ochrony oraz bezpieczeństwa zdrowia. Jednym z problemów jest także znacznie szybsze rozpoczynanie życia płciowego. Nastolatki chętnie zaczynają współżycie w bardzo młodym wieku, często nie mając wystarczającej wiedzy na temat możliwych chorób czy sposobów zabezpieczania. Być może większe działania profilaktyczne w szkołach uświadomiłyby młode osoby o powikłaniach jakie niosą ze sobą choroby weneryczne.

 Profilaktyka i ochrona przed chorobamiprzenoszone-droga-plciowa

Skuteczną formą ochrony przed chorobami wenerycznymi są lateksowe prezerwatywy. Warto także unikać zabaw wspólnymi gadżetami erotycznymi oraz kontaktu z krwią pacjenta. Przez krew możemy zarazić się HIV oraz wirusowym zapaleniem wątroby. Zanim rozpoczniemy współżycie, najlepiej porozmawiać z partnerem na temat stanu zdrowia. Możemy poprosić także o wykonanie badań, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że pójście razem do łóżka nie zakończy się dla ans przykrą pamiątką.

Katarzyna Antos