Menopauza Menopauza a choroba

Choroby układu krążenia a menopauza

choroby-ukladu-krazenia-a-menopauza

Układ krążenia zaopatruje organizm w niezbędne składniki odżywcze (glukozę, tłuszcze i aminokwasy), tlen który jest konieczny do spalania niektórych z tych związków. Krew służy także do transportu hormonów.

Najistotniejszymi częściami układu krwionośnego są: serce, tłoczące krew do całego układu i naczynia krwionośne, właśnie dzięki tętnicom krew wydostaje się z serca, a żyłami transportuje krew do serca.

Menopauza i choroby krążenia

Kobiety, które nie ukończyły 45 roku życia nie są narażone na choroby układu krążenia tak jak te, które weszły w okres menopauzy. Przekwitanie charakteryzuje się spadkiem żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu, który pełni funkcje obronne.

Zmniejszona ilość estrogenów powoduje wzrost ryzyka zachorowań na serce i choroby naczyń krwionośnych. W tym czasie kobiety narażone są szczególnie na chorobę wieńcową – niedokrwienie serca oraz na zawał serca.

Choroby układu krążenia – przyczyny

Miażdżyca tętnic to proces zapalny, który toczy się w błonie wewnętrznej naczyń. Zaburzeniom tym sprzyja obniżenie się ilości estrogenów, a zwiększenie poziomu „złego” cholesterolu (LDL). Złogi cholesterolu odkładają się w ściankach tętnic wieńcowych, powodując zwężenie ich przepustowości ograniczając tym samym dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do serca.

Kanka

Układ krążenia zaopatruje organizm w niezbędne składniki odżywcze (glukozę, tłuszcze i aminokwasy), tlen który jest konieczny do spalania niektórych z tych związków. Krew służy także do transportu hormonów.

Podczas tego procesu budują się tzw. blaszki miażdżycowe, grożą one zablokowaniem tętnicy wieńcowej przez tworzenie zakrzepów krwi, a gwałtowne zablokowanie tętnicy może doprowadzić do zawału serca.

Niedobór estrogenów przyczynia się także do nadciśnienia tętniczego, a te nieleczone może powodować niewydolności serca, zawał oraz udar mózgu, jak i rozwój choroby niedokrwiennej. Na rozwój miażdżycy, prócz zaburzonej gospodarki lipidowej mają wpływ: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie papierosów, bark aktywności fizycznej i otyłość.

Zdrowie kobiet po menopauzie jest uzależnione od tego w jakim stanie był organizm przed menopauzą. Hormonalna terapia zastępcza mimo podawania brakujących estrogenów, nie chroni kobiet przed chorobami serca.

Leczenie menopauzy kluczem do zdrowia

W zapobieganiu chorób układu krążenia ważną rolę pełni profilaktyka. Kobieta w wieku pomenopauzalnym powinna kontrolować podstawowe wskaźniki: poziom cholesterolu czy ciśnienie krwi. Jeśli przed menopauzą zostaną wykryte nieprawidłowości to wczesne rozpoczęcie leczenia o wiele bardziej zwiększa skuteczność terapii.

Dla kobiet w tym wieku istotna jest dieta, która powinna obfitować w dużą ilość warzyw i owoców, tłuszcze, które pochodzą od zwierząt powinny być zastąpione roślinnymi. Należy utrzymywać właściwą wagę oraz być aktywnym fizycznie, należy również unikać picia alkoholu w nadmiarze oraz palenia papierosów, co skutecznie zmniejsza ryzyko układu krążenia i poprawia stan zdrowia.

Kanka

Komentarze (5)

flinta_13

10 lat temu

zdrowie to podstawa długiego życia! więc trzeba o nie dbać:) po przeczytaniu artykułu uswiadomiłam sobie jak wiele błedów robię …aby utrzymać odpowiedni system życia, musze popracować jeszcze.

pati25

11 lat temu

W okresie menopauzy jesteśmy częściej narażone na choroby serca i układu krążenia.Dbajmy o nasze serce i starajmy się nie dopuścić do chorób układu krążenia.Stosujmy odpoiwiednią dietę,dużo ćwiczmy,nie palmy papierosów

okulary

11 lat temu

Trzeba cały czas dbać o swoje zdrowie bo to jest bardzo ważna sprawa,jeśli się zaniedba to są fatalne skutki,potem nie do naprawienia.Lecz profilaktyka nie wszędzie jest jak powinna być,bo czasami ma się
jakieś zaburzenia ,zwłaszcza w okresie menopauzy ,ponieważ jest zmniejszona ilość estrogenów .Mam tendencję do wzrostu cholesterolu,pomimo że wiem że mam odżywiać się zdrowo,to częstó właśnie z wiekiem przychodzi,lecz się kontroluje na wizycie u lekarza proszę o skierowanie na podstawowe wyniki.

bess22

11 lat temu

Zawsze staram się stosować odpowiednią dietę,jeżdżę na rowerze,na nartach,gimnastykuję się codziennie i kontroluję ciśnienie.Wykonuję również wszystkie podstawowe badania odpowiednie do wieku.Nie lekceważę niepokojących objawów,nie palę papierosów i nie nadużywam alkoholu.Czy jestem zdrowa i mogę spać spokojnie?

Zostaw komentarz