choroba Leśniowskiego-Crohna

Mimo nieustannego rozwoju medycyny, wciąż mamy problem z wieloma dolegliwościami. Lekarze pozostają bezradni jeśli chodzi o chorobę Leśniowskiego-Crohna. Jakie są jej przyczyny i objawy?

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna to schorzenie z grupy przewlekłych zapaleń jelit. Polskie nazwisko w nazwie nie jest przypadkowe. Lekarz Antonii Leśniowski wielokrotnie opisywał przypadki stanów zapalnych jelit, stąd przyjęło się określenie choroby. Coraz więcej młodych osób, zamieszkałych w wysoko rozwiniętych krajach zapada na tę tajemniczą dla wielu chorobę.

Przyczyny i objawy

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna nie są do końca znane, co utrudnia jej diagnostykę i leczenie. Do rozwoju choroby przyczyniają się czynniki genetyczne. Niektóre mutacje genów mogą odpowiadać za rozwój choroby w późniejszym wieku. Ze względu na specyfikę układu pokarmowego, także odporność możemy ponieść do odpowiedzialności. Pośród potencjalnych przyczyn, lekarze wymieniają także wysoką higienizację życia. Dziś rzadko kiedy pozwalamy dzieciom na swobodną zabawę na trawie czy w błocie. Dbamy też o czystość w naszych domach, czasem przesadnie. Brak kontaktu z bakteriami nie pozwala układowi immunologicznemu na obronę, przez co łatwiej o rozwinięcie wszelkich schorzeń i narażenie zdrowia. Dolegliwości Leśniowskiego-Crohnamają charakter zapalny i mogą obejmować różne części układu pokarmowego. Najczęściej objawy choroby obserwuje się w obrębie jelita grubego. Objawy są zależne od miejsc, gdzie występuje stan zapalny. Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy bóle brzucha, odczuwane z prawej strony, co można pomylić z zapaleniem wyrostka robaczkowego.choroba U chorych pojawiają się także wzdęcia, gorączka, przetoki oraz ropnie okołoodbytnicze. Osoba chora może czuć ogólne osłabienie organizmu. Poza typowymi dla układu pokarmowego objawami, obserwujemy także zmiany sercowe, problemy ze stawami czy zmiany skórne.

Choroba Leśniowskiego-Crohna ma charakter przewlekły, co niestety utrudnia jej leczenie. W terapii stosuje się leki przeciwzapalne i dietę, która pozwala zniwelować objawy układu pokarmowego.

Katarzyna Antos