choroba-afektywna-dwubiegunowa

Specjaliści zapraszani do programów telewizyjnych, często posługują się określeniem „choroba afektywna dwubiegunowa”. Jak manifestuje się to tajemnicze schorzenie?

W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, zwanej też cyklofrenią, epizody depresji przeplatają się z napadami euforii. Pomiędzy wspomnianymi zjawiskami często występują okresy remisji. Oznacza to, iż na pewien czas znikają charakterystyczne objawy.

Skutki społeczne cyklofrenii

Osoby, które zmagają się z cyklofrenią, nie mogą normalnie funkcjonować. Pacjenci, u których zdiagnozowano to schorzenie, są niezdolni do pracy. Pierwsze objawy pojawiają się w młodym wieku, zazwyczaj przed 35. rokiem życia. W związku z tym, iż chorobie towarzyszą nawroty, człowiek dotknięty tą przypadłością nie może rozwijać się zawodowo, towarzysko i społecznie.

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła chorobę afektywną dwubiegunową do chorób, które znacząco obniżają jakość życia pacjentów. Szacuje się, że 15% pacjentów dotkniętych tą przypadłością podejmuje próbę samobójczą.

Stan manii

Osoby, u których rozpoczyna się stan manii, patrzą na świat przez różowe okulary. Wierzą, że ludzie, z którymi się kontaktują, mają dobre zamiary. W fazie euforii trudno dostrzec niebezpieczeństwa, które na nas czyhają. Ludzie, którzy zmagają się z depresją afektywną dwubiegunową, często podejmują pochopne decyzje, które mogą zakończyć się tragedią. Przypadkowe kontakty seksualne, sprzedaż mieszkania czy zaciągnięcie kredytu niosą ze sobą poważne konsekwencje.

Pochopne decyzje

Ludzie dotknięci afektywną chorobą dwubiegunową stanowią łakomy kąsek dla przywódców sekt i oszustów. Nie brakuje osób gotowych wykorzystać chwilową niedyspozycję do niecnych celów. W związku z tym, iż w fazie manii chorzy chętnie dzielą się zgromadzonym majątkiem i kosztownościami, niezwykle istotną rolę odgrywa opieka rodziny.

Irmina