brigitte-bardot-ikona-europejskiego-kina

To właśnie jej zawdzięczamy skąpe stroje bikini na plaży. „Gdy de Gaulle twierdzi, że Francja to on – mówi prawdę. Ale zapomina o mnie. Ja też jestem Francją, chociaż w zupełnie innym rodzaju” – mówiłam niesamowita „BB” . Jej legendarna kreacja w „I Bóg stworzył kobietę” przyniosła handlu międzynarodowym więcej zysku, niż cały francuski przemysł motoryzacyjny.

Dla mnie sławny jest ten, którego nazwisko można przeczytać wszędzie z wyjątkiem książki telefonicznej.

Brigitte Bardot, a właściwie Brigitte Anne Marie Bardot urodziła się 28 września 1934 w Paryżu. To francuska legenda kina oraz europejski symbol seksu lat 50. i 60. XX w. Ameryka miała swoją Marilyn Monroe, a stary kontynent chlubił się śliczną Francuzką. Kiedy wieku 40 lat zakończyła karierę modelki i aktorki filmowej, aktywnie zajęła się działalnością społeczną na rzecz praw zwierząt.

Swoją karierę zaczęła od… szkoły baletowej, do której uczęszczała przez 3 lata. Potem okazało się, że obiektyw ją po prostu kocha. W 1949 pozowała dla magazynu “Jardin des Tryby”, którym zarządzała przyjaciółka jej matki. W 1950 pozowała dla marcowego wydania francuskiego „Elle”. Podczas sesji została zauważona przez młodego reżysera (jej późniejszego męża) Rogera Vadima – dla uzyskania zgody rodziców Brigitte na ślub, Vadim, który był wyznania prawosławnego, przeszedł na katolicyzm. Rozwiedli się pięć lat później w 1957 r., ale pozostali przyjaciółmi i w późniejszych latach często współpracowali.

Filmy pochłaniają czas, zabierają siły, wyniszczają i odbierają prawdziwą wolność

Zadebiutowała w 1952 w komedii Wioska w Normandii (Le Trou Normand). W tym samym roku wyszła za mąż za Rogera Vadima. W latach 1952 – 1956 pojawiła się w siedemnastu filmach, w 1953 zagrała rolę w sztuce Jeana Anouilh’a L’Invitation au château (Zaproszenie do zamku). Media zwróciły na nią uwagę, kiedy pojawiła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w kwietniu 1953. Jej role z początku i połowy lat 50. to głównie lekkie romantyczne komedie, niektóre kostiumowe, z rolami młodych, niewinnych lub kuszących dziewcząt, które często bywały skąpą ubrane. Vadim nie był zadowolony z takiego lekkiego repertuaru, który tworzył infantylny i kipiący seksem image Brigitte. Należało to zmienić…

Nie wiem, czy Bóg stworzył kobietę, ale jeśli tak, to wiedział po co…

Zuzanna Górka