Boże Ciało

Dziś obchodzimy czerwcowe święto kościelne, czyli Boże Ciało, które ma w sobie wiele tradycji, kultywowanych w naszym kraju. Jakie zwyczaje są związane ze świętem? Jak obchodzą je Polacy?

Boże Ciało

Tradycja Bożego Ciała, czyli święta eucharystycznego sięga XIV wieku, ale procesje zakorzeniły się dopiero 200 lat później. Od tego czasu, w czwartek, jedenaście dni po Zesłaniu Ducha Św. Obchodzimy Boże Ciało. Dzień ten jest w naszym kraju ustawowo wolny. Święto związane jest z wieloma zwyczajami i obrzędami. Święto ma na celu szerzenie kultu Chrystusa w Eucharystii, stąd nazwa uroczystości. Nieprzypadkowe są jej elementy, które warto poznać, by bardziej zagłębić się w sens całej uroczystości Bożego Ciała.

Uroczysta procesja

Elementem obchodów Bożego Ciała jak i jego oktawy jest uroczysta procesja, która zwykle przechodzi ulicami miasta. Procesja udaje się do czterech ołtarzy, które symbolizują cztery strony świata i czterech ewangelistów. Przy każdym z ołtarzy czytana jest jedna ewangelia. Ołtarze są zwykle przygotowywane przez mieszkańców miasta czy wioski. Dekorowane są kwiatami, gałązkami brzozowymi oraz świętymi elementami. Dawniej uderzano gałązkami o ciało, co miało zapewnić zdrowie. W niektórych rejonach kraju wtykano gałązki w ziemię na polach, co z kolei miało zapewnić dorodne plony. Wierni zrywają gałązki brzozowe, umieszczone przy ołtarzach i zabierają je do domów, by uchronić je przed letnimi burzami.

„Święty, święty…”

Sama procesja nie jest tylko zwykłym pochodem. Na jej początku idą dzieci komunijne i wszystkie chętne, ubrane w odświętne stroje, które sypią kwiaty. Barwne kwiaty tworzą dywan, po którym kroczy cała reszta procesji. Sypanie kwiatów jest tradycją, którą kultywują dziewczynki, ubrane w białe sukienki. W uroczystościach biorą udział także chorągwie czy figury świętych, niesione przez wiernych, zwykle z kół różańcowych.

Na drodze procesji można dostrzec udekorowane okna. Dawniej ludzie chętniej ozdabiali swoje okna w elementy liturgiczne i piękne kwiaty, tworząc małe ołtarze. Dziś coraz rzadziej możemy dostrzec tego typu dekoracje, przygotowywane specjalnie na Boże Ciało.

Wianki

Oprócz kwiatów i gałązek, jeszcze jedna tradycja roślinna wiąże się z Bożym Ciałem. W ostatnim dniu oktawy święta, w kościołach święci się wianki, przygotowywane z polnych kwiatów i ziół. Poświęcone wianki wiesza się w domach nad drzwiami czy oknami. Mają chronić domowników przed burzami, wszelkimi nieszczęściami i urokami. Dawniej z zebranych i ususzonych ziół przygotowywano napary lecznicze oraz wierzono w to, że chronią domowników i zwierzęta przed czarownicami.

uroczystośćBez wątpienia Boże Ciało jest jednym z uroczystych i pięknych świąt w Kościele katolickim. Polska jako jedyna kultywuje tradycję procesji, co jest bardzo wyjątkowe. Pieśni, kwiaty na ulicach i niepowtarzalna atmosfera uroczystości sprawiają, że Boże Ciało jest tak ważną i piękną uroczystością.

Katarzyna Antos