Jak zapobiegać? Profilaktyka

Borelioza – profikatyka

profilaktyka-boreliozy

Ta roznoszona przez kleszcze choroba może być nawet przyczyną śmierci. Między innymi dlatego, żeby uniknąć tej niezwykle niebezpiecznej choroby, najlepiej wiedzieć jak działać profilaktycznie. Czy wiesz jak usunąć kleszcza?

Co to jest borelioza

To niebezpieczna choroba zakaźna roznoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Jej inna nazwa to krętkowica kleszczowa lub chorobą z Lyme. Choroba może być przeniesiona nie tylko na człowieka, ale też na zwierzęta przez ugryzienie kleszcza.

Jak zapobiegać boreliozie

Do najpewniejszych sposobów uniknięcia boreliozy, jest po porostu unikanie jej sprawców czyli kleszczy. Warto więc wystrzegać się miejsc, w których one występują. A są to lasy, gęste krzewy, miejski park czy zwykły przydomowy ogród. Oczywiście nie chodzi o to, żeby w takich miejscach w ogóle się nie pojawiać, ale o to by robić to ostrożnie, np. nie wchodzić w miejsca zakrzaczone bez większego powodu i w stosownym ubraniu.

Jeśli już wiemy, że będziemy w takich miejscach warto ubrać koszulę z długim rękawem, długie spodnie i pełne buty. Bezwzględnie należy zaopatrzyć się w odpowiedni środek odstraszający kleszcze (zawierający szczególnie DEET).

Anna Konopka

Ta roznoszona przez kleszcze choroba może być nawet przyczyną śmierci. Między innymi dlatego, żeby uniknąć tej niezwykle niebezpiecznej choroby, najlepiej wiedzieć jak działać profilaktycznie. Czy wiesz jak usunąć kleszcza?

Mimo wszystko warto unikać wypraw w rejony łąk i bujnych zarośli. Będąc w lesie nie można siadać gdzie popadnie, np. na pniu czy połamanych drzewach. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że w takim miejscu natrafimy na kleszcza. A po każdej takiej lub podobnej wyprawie dokładnie sprawdzić ciało i włosy czy nie mamy pasożyta.

Co zrobić gdy znajdę kleszcza

Pasożyta trzeba jak najszybciej usunąć, a zrobić należy to pęsetą lub grubą igłą. Pasożyta należy chwycić przy skórze i wyrwać w górę. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować spirytusem. Jeśli szkodnik wpił się głęboko należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Trzeba pamiętać o ostrożności przy takim samodzielnym zabiegu, by nie roznosić bakterii.

Anna Konopka

Komentarze (9)

Mindi

7 lat temu

O Boreliozie mówi się od kilku lat głośno. Ja od dziecka spędzałam lato na wsi koło lasu i często miałam kleszcza. Nawet nie oglądało się czy może przyczepił się a wyciągało się jak się zrobił stan zapalny i się go poczuło. Mam boreliozę, jest zaleczona a w ramach profilaktyki przy przeziębieniu proszę o antybiotyk, który także działa na tą bakterię. Ale wiem, że przy osłabieniu może się odezwać i jestem czujna. Szczepionki są tylko przeciw zapaleniu opon mózgowych roznoszonych przez kleszcze, na boreliozę nie ma szczepionek.

Danusiate

8 lat temu

To właśnie jest najgorsze, że na kleszcza można się „załapać” także w mieście. Pytałam moją lekarkę o szczepionki, ale odnoszę wrażenie, że cena jest nieadekwatna do efektów . Chyba pozostaje spryskiwanie się środkami odstraszającymi i oglądanie się w lustrze…

pati25

8 lat temu

Borelioza to bardzo niebezieczna choroba.Aby ugryzł nas kleszcz wcale nie trzeba być w lesie oraz gdzie jest duże skupisko drzew.Nie trzeba nawet przechodzić pod drzewem.Sąsiadkę siedzącą na balkonie ugryzł kleszcz.Nieopodal jest tylko jedno drzewo.Szybko pojechała do lekarza i nnatychmiast usunęli kleszcza

Dariusz

8 lat temu

Borelioza jest podstepna, potrafi ukryc sie na pare lat i zaatakowac nasz organizm, jak jest oslabiony, nawet nie kojarzymy tego faktu jak zachorujemy po paru latach.

Dariusz

8 lat temu

Bolerioza jest podstepna, potrafi ukryc sie na pare lat i zaatakowac nasz organizm, jak jest oslabiony, nawet nie kojarzymy tego faktu jak zachorujemy po paru latach.

filodendron

8 lat temu

Moja siostra miała pecha,parę lat temu przyczepił sie do niej kleszcz, skutki były straszne , przeszło rok musiała się leczyć.

drobina

8 lat temu

Brrr! Ciarki mnie przechodzą na myśl o kleszczach. Kiedyś się nimi nie przejmowałam. Pewnego dnia wróciłam z grzybobrania z pełnym koszem grzybów i kilkoma kleszczami. Odkryłam je zaraz przy kąpieli i szybko wyciągnęłam. Na szczęście obyło się bez następstw, ale od tamtej pory zawsze po powrocie z lasu czy działki, dokładnie sprawdzam, czy ich nie „przywlokłam”.

Annagata

8 lat temu

Mieszkam na wsi i kleszczy u nas zatrzęsienie.Nie ma dnia,żebym nie wyciągała kleszcza któremuś z moich psów.Boję się boreliozy,bo skutki jej bywają opłakane.Szkoda,że nie ma jakiś skutecznych szczepionek dla ludzi,bo dla zwierząt są i to bardzo skuteczne.

nowa

8 lat temu

Choroba niebezpieczna ale uniknięcie kleszczy jest trudne, nawet jeśli ubierzemy długie spodnie i koszulę z długim rękawem to i tak te pasożyty mogą się nam w skórę wbić.Są miejsca i okresy, że jest ich dużo ale też ponoć zależy od PH skóry.Miałam taki przypadek , byłam w lesie z siostrą , ona miała wbitych kleszczy chyba z 8 a ja ani jednego.

Zostaw komentarz