ból brzucha u osoby starszej

Seniorzy bardzo często zmagają się z różnymi dolegliwościami bólowymi. Wraz z wiekiem cały organizm zaczyna się starzeć i pracuje coraz mniej wydajnie. Podobnie dzieje się z układem pokarmowym. Produkcja i wydzielanie soków trawiennych staje się utrudniona, przez co u osób starszych mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Czy ból brzucha u seniora zawsze oznacza chorobę?

Kiedy ból brzucha nie jest groźny?

Większość osób w podeszłym wieku (powyżej 65 roku życia) bagatelizuje objawy bólowe. Często jest to związane ze strachem przed pójściem do szpitala, utratą niezależności, a nawet śmiercią. Niestety im jest się starszym, tym organizm gorzej pracuje i wolniej się regeneruje. Dlatego każdy przewlekły ból powinien być konsultowany z lekarzem.

Nie dajmy się nabrać na twierdzenie, że skoro coś boli, to znaczy, że jeszcze żyję. Starzejący się organizm jest bardziej podatny na różne choroby, a na objawy, które utrzymują się od kilku dni lub są wyjątkowo silne, należy od razu reagować. W młodości można było liczyć na to, że różne dolegliwości same przejdą. Niestety wraz z wiekiem nasze możliwości regeneracyjne gwałtownie spadają.

Bóle brzucha i skurcze u osób starszych nie wymagają konsultacji lekarskiej, jeśli są spowodowane zwykłą niestrawnością lub przejedzeniem. W takim przypadku zgaga, nudności, wzdęcia, ból oraz uczucie pełności mija bez śladu po kilku godzinach. Aby pozbyć się tych dolegliwości, wystarczy odpocząć po posiłku i zażyć delikatny preparat ziołowy.

Zapytajmy w aptece o lek zawierający wyciągi z takich ziół jak: melisa, mięta pieprzowa, rumianek, kminek, ostropest, lukrecja, glistnik, arcydzięgiel oraz ubiorek gorzki. Taka mieszanka złagodzi skurcze żołądka i jelit, pomoże na wzdęcia i uczucie przepełnienia w brzuchu.

Sprawdź także bardzo dobry poradnik: Jakie są przyczyny bólów i skurczów brzucha u osób starszych – (poradnik opracowany z Prof. dr hab. n. med. Piotrem Albrechtem)

Choroby układu pokarmowego u osób starszych

Osoby w podeszłym wieku często cierpią na choroby związane z układem pokarmowym. Silny, kilkugodzinny ból, który ustępuje i nawraca, może świadczyć o chorobie wrzodowej.

Wrzody żołądka i dwunastnicy często odzywają się sezonowo (na jesień i wiosnę). W przypadku wrzodów żołądka ból pojawia się zwykle po posiłku, za to przy wrzodach dwunastnicy występują bóle głodowe. Bardzo silny ból całego brzucha może świadczyć o zapaleniu otrzewnej. Jeżeli ból jest początkowo zlokalizowany, a potem rozlewa się na cały brzuch, występują wymioty i wzdęcie brzucha, to należy natychmiast jechać do szpitala.

Podobnie sprawa wygląda przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. W przypadku tej choroby ból pojawia się w nadbrzuszu lub w okolicy pępka, a potem stopniowo przemieszcza się w kierunku prawego dołu biodrowego. U seniorów ból może pojawić się od razu w dolnej, prawej części brzucha.

Inne choroby związane z układem pokarmowym mogą dotyczyć pęcherzyka żółciowego oraz trzustki. Atak kolki żółciowej najczęściej pojawia się po ciężkostrawnym posiłku. Skurcz pęcherzyka żółciowego powoduje bardzo silny ból, który promieniuje od prawego łuku żebrowego, przez plecy aż do prawej łopatki.

Nawracające problemy z pęcherzykiem żółciowym mogą wymagać leczenia operacyjnego. W przypadku chorób trzustki silny ból brzucha pojawia się w lewej połowie brzucha oraz w nadbrzuszu. Jeżeli towarzyszą mu wymioty, gorączka i bardzo złe samopoczucie, to musimy natychmiast udać się do szpitala. Choroby trzustki są bardzo niebezpieczne – przewlekłe zapalenie tego narządu może doprowadzić nawet do raka. Dlatego każdy niepokojący objaw bólowy u osób starszych należy skonsultować z lekarzem.

Kiedy ból brzucha nie jest związany z układem pokarmowym?

Pamiętajmy, że bóle brzucha mogą wcale nie być związane z problemami żołądkowymi czy jelitowymi. Takie dolegliwości bólowe pojawiają się również w przypadku:

  • zawału dolnej ściany mięśnia sercowego,
  • zatoru lub zapalenia płuc,
  • niewydolności układu krążenia z powiększeniem wątroby
  • oraz problemów z układem moczowym (np. zatrzymanie moczu, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zakażenie układu moczowego).

Jednym z najczęstszych problemów z bólem brzucha, który nie jest związany z układem pokarmowym, jest kolka nerkowa.

Ból nazywany kolką nerkową to najczęstszy objaw kamicy nerkowej. Tę chorobę charakteryzuje gromadzenie się w nerkach nierozpuszczalnych złogów zwanych kamieniami nerkowymi. W przypadku gdy taki kamień wydostanie się z nerki i wędruje moczowodem, zaczynamy odczuwać bardzo silny ból. Jest to spowodowane rozpychaniem ścianek moczowodu przez przesuwające się złogi.

Kolka nerkowa charakteryzuje się bólem promieniującym w dół do cewki moczowej, parciem na mocz, nudnościami, wymiotami i wzdęciem brzucha. Gdy złogi przedostaną się do pęcherza, zostają wydalone z moczem.

Seniorzy bardzo często zmagają się z zalegającymi kamieniami nerkowymi. W przypadku osób starszych każda kolka nerkowa powinna być konsultowana z lekarzem. Może się okazać, że z nerki uwolnił się tak duży kamień, że nie będziemy w stanie samodzielnie go wydalić.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • http://www.iberogast.pl/pl/twoje-dolegliwosci/bole-skurcze-brzucha/#bol-brzucha-skurcze-osoby-starsze
  • http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2014/10/mr_2013_068-072.pdf
  • https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/302/original/51-62.pdf?1473159688
  • http://www.ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/download/3699/pdf
  • https://edraurban.pl/layout_test/book_file/51/chirurgiarozdzia%C5%8215.pdf

Tekst partnera