bolace-stawy-objawy-i-leczenie

Ból stawów jest uciążliwy i może być spowodowany przez szereg różnych dolegliwości.

Promieniujący ból, trudności w poruszaniu się, a niekiedy obrzęk – to główne objawy chorób stawów. Jeśli ból stawu nie jest wywołany urazem mechanicznym (np. skręceniem, naciągnięciem), jest to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

REKLAMA

Przyczyn bólu stawu jest wiele – przeczytasz o nich w artykule Przyczyny bolących stawów

Bolące stawy – diagnoza

Ważne jest by udać się do lekarza po pojawieniu się pierwszych objawów. Lekarz pierwszego kontaktu zleca wówczas wykonanie badań dodatkowych oraz konsultację ze specjalistą – ortopedą reumatologiem.

To właśnie ortopeda zajmie się szczegółową diagnostyką i leczeniem stanów zapalnych jak i ich zwyrodnieniowych zmian. Kiedy zostanie stwierdzone ostre zapalenie stawów należy dokładnie zbadać, który staw sprawia nam ból oraz wykluczyć bakteryjne zapalenie stawu.

Jeśli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio szybko może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia stawu. Zapalenie kilku stawów, ze stwierdzoną obecnością objawów ogólnych bądź objawów zajęcia narządów wewnętrznych, zazwyczaj wskazuje na układową chorobę reumatyczną.

Kanka+JPR

5 KOMENTARZE

  1. Kilka lat temu miałam bardzo duże kłopoty z chodzeniem. Okazało się, że to zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych. Raczej nie da się ich wyleczyć, ale można zapobiegać dalszym zmianom. Zabiegi rehabilitacyjne trochę pomagały, ale na krótko. Dopiero systematyczne pływanie postawiło mnie na nogi:-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ