bób

Na straganach można już kupić świeży bób. Dla miłośników tego smakołyku to nie lada gratka. Bób stanowi idealną przekąskę dla kibiców piłki nożnej, którzy nawet podczas śledzenia sportowych zmagań, starają się zdrowo odżywiać. Ugotowany i posolony  z powodzeniem zastąpi paluszki i prażone orzeszki ziemne, które są dużo bardziej kaloryczną przekąską. Czy bób jest zdrowy? Oczywiście, że tak! Bób to bliski krewny fasoli, grochu i soczewicy, w związku z tym jego wartości odżywcze są zbliżone.

Osoby, które pragną pozbyć się zbędnych  kilogramów, powinny spożywać produkty bogate w białko takie jak bób. Stanowi on alternatywę dla mięsa, które nie każdy lubi i chce jeść.  Bób do swojego menu powinny włączyć także kobiety w ciąży, a wszystko to przez wysoką zawartość kwasu foliowego. Ta cenna witamina odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju płodu. Jej niedobór może przyczynić się do wystąpienia wad w obrębie układu nerwowego dziecka.  Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy, wystarczy jeść tylko 100 g bobu. Najmniejsza dostępna porcja bobu na straganach to 250 g.

 

Bób zmniejsza ryzyko miażdżycy

Chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy? Włącz do diety bób, który wiąże kwasy żółciowe w jelicie grubym i tym samym znacznie obniża stężenie złego cholesterolu LDL, który może odkładać się w naczyniach krwionośnych w postaci blaszki miażdżycowej. Zmagasz się z anemią lub straciłaś sporo krwi podczas ostatniej miesiączki? Witaminy zawarte w bobie pomogą ci  walce z niedokrwistością.

Rośliny strączkowe, czyli bogate źródło białka

Czy wiesz, że na każde 100 g bobu dużo, bo aż 7,6 g stanowi białko? Jeśli kardiolog zalecił ci ograniczenie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych , powinnaś włączyć tę roślinę strączkową do swojej diety. Bób praktycznie nie zawiera tłuszczów, przez co stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które znajdują się na diecie. 100 g bobu dostarcza 110 kcal, to w przybliżeniu 1/10 dziennego zapotrzebowania energetycznego.  Ponadto bób charakteryzuje się niewielką zawartością sodu, a jednocześnie stanowi bogactwo potasu.

Jak jeść bób?

To, w jaki sposób zjesz bób, zależy tylko od ciebie i jego świeżości. Wiele osób nie wie, że ziarna tej rośliny mogą być spożywane na surowo, muszą tylko być młode. Starsze mają dość grubą i włóknistą osłonkę, przez co ich jedzenie bez uprzedniego gotowania  może nastręczyć sporo trudności.  Bób można ugotować na parze lub w lekko osolonej wodzie, przy czym należy pamiętać, że obróbka termiczna zawsze wpływa negatywnie na zawartość substancji odżywczych. Szacuje się, w wyniku gotowania bób traci nawet 40% witamin i minerałów.

Bób poprawi ci nastrój?

Ostatnio chodzisz rozdrażniona i  masz kiepski nastrój? To może być jeden z objawów niedoboru witamin z grupy B, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Bób pomoże ci przezwyciężyć kryzys, dostarczając tych cennych substancji.

Produkt bogaty w kwas foliowy

Bób stanowi idealne rozwiązanie dla ciężarnych, ponieważ stanowi naturalne źródło kwasu foliowego, który uczestniczy w prawidłowym rozwoju układu nerwowego płodu. Witamina B9 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zatem nie musisz obawiać się jej przedawkowania W najgorszym wypadku pozbędziesz się jej nadmiaru z organizmu wraz z moczem. Bobu nie mogą jednak spożywać wszystkie ciężarne. Cukrzyca ciążowa stanowi jedno z poważnych przeciwwskazań. Gotowany bób charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym, przez co stanowi poważne obciążenie dla trzustki.

Kto jeszcze oprócz kobiet w ciąży cierpiących na cukrzycę musi unikać bobu? Osoby zmagające się z dną moczanową nie  powinny go spożywać ze względu na wysoką zawartość związków purynowych..  Te ostatnie odgrywają kluczową rolę w powstawaniu kamieni szczawianowych w nerkach. U osób z niedoborem enzymu – dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej konsumpcja bobu może zakończyć się reakcją alergiczną. Bób, podobnie jak inne rośliny strączkowe, nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób borykających się z chorobami przewodu pokarmowego, ponieważ może powodować wzdęcia.

Irmina Cieślik