bezsenność seniora

Problemy z zasypianiem to dość powszechne schorzenie. Bezsenność seniora może niekorzystnie wpływać na jego codzienne funkcjonowanie. Jakie są przyczyny tego typu zaburzeń snu? W jaki sposób można z nimi walczyć?

Bezsenność seniora

Bezsenność jest prawie tak powszechna jak ból głowy czy przeziębienie. Problemy z zasypianiem miewają ludzie w różnym wieku, także osoby starsze. Grono seniorów skarży się na bezsenność. Osoby budzą się w nocy lub nie mogą spokojnie zasnąć. Przyczyn takich zaburzeń możemy doszukiwać się w różnych czynnikach. Melatonina, wytwarzana przez ludzki organizm reguluje proces snu, wraz z wiekiem spada jej ilość w organizmie, co przyczynia się do rozwoju problemów ze snem. Seniorzy są także bardziej wrażliwi na takie czynniki, jak światło, temperatura czy hałas. Do tego dochodzą zmiany hormonalne, typu menopauza oraz ludzka fizjologia. Na zaburzenia snu rzutują także wszelkie choroby i związane z nimi dolegliwości bólowe. Ból skutecznie przeszkadza w spokojnym śnie, a przy niektórych schorzeniach, może nasilać się właśnie nocą. Choroby układu moczowego czy jelitowego niekiedy wymuszają częste korzystanie z toalety, co wiąże się z wstawaniem. Każde rozbudzenie zaburza cykl snu i może utrudnić ponowne zaśnięcie. Taką czynność uniemożliwiają także trudności z oddychaniem, co również bywa bardzo kłopotliwe dla osób starszych.

Seniorzy niekiedy przyjmują różne leki. Substancje w nich zawarte, mogą pogarszać jakość snu. Do leków o takim działaniu zaliczamy antydepresanty,kortykosteroidy czy diuretyki. Szkodliwe w tej kwestii okazują się także preparaty ziołowe, tak chętnie stosowane przez seniorów. Ale nie tylko tego typu czynniki wywołują bezsenność. Do równie istotnych zaliczyć musimy czynniki psychologiczne. Wszelkiego rodzaju lęki, odrzucenie społeczne, zaburzenia depresyjne, stany otępienia czy choroby psychiczne, odgrywają duże znaczenie w przypadku snu. Problem bezsenności zaczyna się wtedy, gdy senior odczuwa dyskomfort oraz spadek komfortu życia społecznego. Sporadyczne problemy ze snem nie powinny wzbudzić niepokoju.

Sposoby na problemy z zasypianiem u osób starszych

Najważniejszym krokiem w rozwiązaniu problemu bezsenności jest znalezienie jej przyczyny. Czasem błaha rzecz może być źródłem takiego problemu. W przypadku chorób czy zaburzeń psychicznych, pomóc może wizyta u terapeuty czy psychologa. Specjalista pomoże w walce z problemami natury wewnętrznej, a uspokojenie z pewnością wpłynie na poprawę jakości snu. Przyczyną problemów z zasypianiem jest bardzo często stres. Starsi ludzie nadmiernie przejmują się rodziną oraz otoczeniem, co nie jest dobre dla ich zdrowia. W leczeniu bezsenności, skuteczna okazać się może joga lub aktywność fizyczna. Joga wycisza organizm i pozwala się w pełni zrelaksować. Spokój i równowaga pozwalają na normalny sen. Ruch to wspaniałe lekarstwo na wszelkie problemy. Im bardziej jesteśmy aktywni w ciągu dnia, tym mniejsze mamy problemy ze snem.

Drzemki robione wciągu dnia, nie zawsze są dobrym pomysłem. Warto z nich zrezygnować, na korzyść spaceru czy wyjścia z psem. bezsennośćStosowanie leków na bezsenność powinno być skonsultowane z lekarzem. Samodzielne dawkowanie farmaceutyków może zakończyć się skutkami ubocznymi i pogłębieniem sennego problemu. Długotrwałe przyjmowanie leków na bezsenność niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Dlatego jeśli nie ma uzasadnionej potrzeby, nie należy brać takich środków leczniczych, szczególnie przy innym leczeniu farmakologicznym.

Bezsenność to problem wielu osób, którego nie można bagatelizować. Odnalezienie przyczyny z pewnością pomoże w pozbyciu się uciążliwego problemu i zapadnięciu w spokojny oraz głęboki sen.

Katarzyna Antos