Sen

Bezsenność – przyczyny

bezsennosc-przyczyny

Sen to czas wypoczynku, relaksu, wyciszenia. W dzisiejszym zabieganym świecie coraz łatwiej o zaburzenia snu, które są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Szczególnie uciążliwa jest bezsenność. Jakie są jej przyczyny?

Czym jest bezsenność

Bezsenność to zaburzenie snu polegające na tym, że znacząco zmniejsza się ilość snu lub pogarsza się jego jakość. Jest wiele typów bezsenności – możemy nie móc zasnąć aż do rana, możemy budzić się zbyt wcześnie albo przebudzać kilka razy w ciągu nocy.

O bezsenności mówimy także, gdy wstajemy zmęczeni i niewyspani mimo wystarczającej ilości godzin spania. Jeśli senność nie przechodzi nam po wypiciu rankiem szklanki wody – najprawdopodobniej cierpimy na taką właśnie formę bezsenności.

Bezsenność – przyczyny

Aby mówić o bezsenności, objawy niedospania i skrócenia czasu snu muszą utrzymywać się bez przerwy przez ponad miesiąc i nie powinny łączyć się z przyjmowaniem leków czy używek. Należy także wykluczyć występowanie chorób, których objawem może być bezsenność – zaburzenia pracy tarczycy, depresja , zaburzenia krążeniowo-oddechowe, uszkodzenia układu nerwowego, choroby psychiczne, menopauza.

Najczęstsza przyczyna występowania bezsenności pierwotnej (czyli niezwiązanej z chorobami ciała) jest nieprawidłowa higiena snu. Co to znaczy?

Jeśli codziennie chodzimy spać o różnej godzinie, jeśli przesiadujemy zbyt długo w nocy, możemy mieć problemy z normalnym zasypianiem.

Joanna Pastuszka-Roczek

Sen to czas wypoczynku, relaksu, wyciszenia. W dzisiejszym zabieganym świecie coraz łatwiej o zaburzenia snu, które są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Szczególnie uciążliwa jest bezsenność. Jakie są jej przyczyny?

Bezsenność może też być spowodowana nawykiem jedzenia pełnych energii potraw na kolację (ciepłe dania z dużą ilością cukrów, potrawy tłuste, ostro przyprawione, pobudzające), wieczornym podjadaniem słodyczy czy słonych przekąsek, a także piciem mocnej herbaty.

Na bezsenność mają wpływ też drzemki w ciągu dnia, używanie łóżka jako kanapy, a nie tylko miejsca do spania, oglądanie do późna telewizji, granie w gry komputerowe tuż przed spaniem, odkładanie do późna prac domowych. Przed snem powinniśmy się wyciszyć – poczytać książkę, rozwiązać krzyżówkę, posłuchać muzyki, wziąć porządną kąpiel lub dłuższy prysznic.

Jednym z najlepszych sprzymierzeńców bezsenności jest stres. Wpływa on negatywnie na wszystkie dziedziny naszego życia, ale najdotkliwiej daje o sobie znać w nocy, kiedy wszystko wydaje się być jeszcze gorsze, niż w rzeczywistości.

Ostatnim powodem, dla którego może nas dręczyć bezsenność, to niski poziom magnezu. Ten pierwiastek dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i jego brak może powodować zmęczenie, rozdrażnienie, obniżenie sprawności umysłowej. Warto więc sięgnąć po rozpuszczalny magnez i wypijać szklankę przed snem.

Niezależnie od przyczyn, bezsenność jest uciążliwą dolegliwością, dlatego warto odwiedzić z tym problemem lekarza. Pamiętajmy, że może być ona objawem poważniejszej choroby.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (7)

Basiek

8 lat temu

Greace, zasypianie bez problemu i wybudzanie się może świadczyć o problemach z wątrobą albo nerkami. Warto sobie zrobić kompleksowe badania krwi.
Może to też mieć związek z depresją, zmianami hormonalnymi albo stresem – lepiej iść do lekarza, ale takiego, co to nie da środków nasennych, tylko najpierw zbada.

Greace

8 lat temu

Zasypiam bez problemu, a juz 2-giej w nocy sie budze i tak markuje do 4-5-tej rano. Potem zasypiam i o 6-tej wstaje juz- jestem niewyspana i mam zle samopoczucie. Wypijam mocna kawe ktora na 2 godziny mnie pobudza a potem nastepna kawa itd.Pije 4 kawy do godziny 16-tej. a potem mecze sie i czekam do 22-giej i zasypiam znowu i znowu to samo…i jak mam to zmienic?

pati25

8 lat temu

A ja mam problem z beezsennością.Mam trzy typy tej bezsenności- nie mogę wogóle zasnąć aż do rana, albo budzę się zbyt wcześnie albo przebudzam się kilka razy w ciągu nocy.Żeby w końcu skończył się ten problem

filodendron

8 lat temu

Mialam problemy ze spaniem przez moje niespokojne nogi – nie wiem ,co mnie uleczylo-ale teraz nogi juz mam spokojne.
Zawsze nie spié ,gdy mam problemy i wazne sytuacje zyciowe- to u mnie norma. Emocje sprawiaja ,ze po nocach mysle i mysle i wtedy zasypiam o 4 -tej nad ranem, ale ostatnio nawet dobrze spié.

Mindi

8 lat temu

Rożnie bywało z moim spaniem. Kłopoty miałam w czasie ciąży ale także w stresie. Spać nie mogłam i miałam objaw niespokojnych nóg przy dużym niedoborze żelaza. Trwało kilka lat zanim lekarz kazał zbadać poziom żelaza, po pierwszych dawkach od razu poprawiło się i spałam mocno. Teraz nie śpię bo tyle mam pracy, że wolny czas mam zwykle późnym wieczorem i szkoda mi się położyć gdy tyle ciekawych rzeczy czeka na mnie 🙂

drobina

8 lat temu

Nie mam problemów z bezsennością, ale ze spaniem chyba tak:-X , tzn. śpię zdecydowanie za mało (5-6 godzin). Żartuję, że nie mam czasu na sen. Dzień mam wypełniony po brzegi i często zarywam noce, żeby uszczknąć coś dla siebie
– czytam, rozwiązuję krzyżówki i oczywiście buszuję po necie:-X Bywa, że wieczorkiem przysypiam godzinkę lub dłużej w moim czarodziejskim fotelu. Pod warunkiem, że akurat nie gotuję obiadku „na jutro” – wtedy w nim nie siadam
:-X

dulcynea

8 lat temu

Śpię w zasadzie dobrze, ale czasem zdarza mi się mieć problemy z bezsennością. Ja zasypiam bez problemu ale budzę się przed 5 rano i męczę okropnie . Czasem przeczytam kilka stron, zmęczę się i udaje mi się jeszcze usnąć.
Nieraz lektura nic nie pomaga, wstaję i idę na spacer z kijkami i czuję się lepiej.
A po paru tygodniach przechodzi , więc nie idę z tym do lekarza:-X

Zostaw komentarz