Poradniki Styl życia

Jak bezpiecznie robić przelewy przez internet?

przelewy przez internet

Internet zrewolucjonizował nasze życie, dzięki niemu możemy robić zakupy bez wychodzenia z domu, leżąc na łóżku, opłacić czynsz i rachunek za prąd. Sieć służy nam do nawiązywania nowych znajomości także z osobami mieszkającymi na drugim końcu świata. Niestety, ma też swoją mroczną stronę. Internet bardzo często wykorzystują różnego rodzaju przestępcy, którzy korzystając z usług hakerów, włamują się na nasze konta bankowe i dokładnie je czyszczą. Czy to oznacza, że musisz całkowicie zrezygnować z korzystania z sieci? Jak bezpiecznie robić przelewy przez internet?

Przelewy przez internet – zalety

Przelewy przez internet mają szereg zalet. Przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić sporo czasu – nie musimy wypełniać kilkunastu druczków do przelewu, a następnie stać w kolejce na poczcie czy do okienka w banku. Przelewy przez internet możemy wykonać wtedy, gdy mamy na nie czas, czyli także w niedzielny poranek. Ponadto elektroniczna bankowość stanowi niezwykle oszczędne rozwiązanie. Za każdy przelew na poczcie czy w banku zapłacimy kilkuzłotową prowizję. Przy kilku rachunkach, które mamy do uregulowania, robi się z tego niemała suma, którą można wydać na przyjemniejsze rzeczy. Przelewy przez internet na ogół są bezpłatne lub obłożone niewielka prowizją sięgającą kilkunastu-kilkudziesięciu groszy.

Ponadto korzystając z bankowości elektronicznej, mamy wszystko pod kontrolą. W każdej chwili możemy sprawdzić stan swojego konta, zweryfikować, czy pracodawca przelał pieniądze w terminie, rozsądniej zaplanować wydatki. Warto zwrócić uwagę, że przelewy przez internet wychodzą od razu, ewentualnie w najbliższy dzień roboczy. Z kolei przelewy na poczcie nierzadko długo czekają na wprowadzenie do systemu komputerowego, co może wpływać na opóźnienia w uiszczaniu należności i tym samym przyczynić się do naliczania karnych odsetek za zwłokę.

Jak bezpiecznie robić przelewy przez internet? Wymyśl trudne hasło do konta bankowego

Jak bezpiecznie robić przelewy przez internet? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, jak ważną rolę odgrywa wymyślenie odpowiedniego hasła do konta bankowego. Powinno być ono jednocześnie na tyle trudne, żeby nikt przypadkowy nie mógł go wpisać metodą prób i błędów, a jednocześnie na tyle proste, żebyś potrafiła je zapamiętać. Jeśli stworzysz zbyt skomplikowane hasło, np. korzystając z generatora haseł, będziesz musiała gdzieś zapisać. W notesie lub, co gorsza, w pliku komputerowym. Jeśli ktoś włamie się na twój komputer, np. wykorzystując oprogramowanie szpiegowskie, które instaluje się na komputerze podczas przeglądania zdjęć celebrytek w internecie, bez problemu otworzy plik z hasłami. Z dwojga złego, tego typu dane lepiej notować w zwykłym, papierowym zeszycie. Niestety, on także może dostać się w niepowołane ręce. Możesz też pomyśleć nad sprytnym ukryciem hasła – np. zapisać w zeszycie dwa/trzy zdania. Pierwsza litera z każdego wyrazu będzie tworzyła hasło (nazwy własne pisane z dużej litery, to duża litera w haśle), do którego należy dodać jakieś cyfry np. datę przygarnięcia pod dom ukochanego psa lub papugi.

Hasło do konta bankowego powinno składać się z kilkunastu znaków, wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Do tych ostatnich zaliczamy spację, znak zapytania, wykrzyknik, apostrof, gwiazdkę itp. Nie powinno łączyć się jednoznacznie z naszą pasją, imieniem, nazwiskiem czy nazwiskiem panieńskim naszej matki. Nie powinno to też bycie imię zwierzęcego pupila. Najlepiej wybrać neutralne słowa lub przypadkową kombinację liter pochodzą z jakiegoś zdania.  Pamiętaj, aby podczas logowania się do banku nigdy odruchowo nie kliknąć zapamiętywania hasła w przeglądarce.

Dwustopniowe zabezpieczenie transakcji internetowych 

Jak bezpiecznie robić przelewy przez internet? Warto utrudnić życie potencjalnym złodziejom i hakerom. Transakcje internetowe należy zabezpieczyć dwustopniowo. Z jednej strony trudnym hasłem, które podajemy tylko podczas logowania szyfrowanego. O tym, że połączenie jest szyfrowane, informuje nas kłódka, która wyświetla się przy pasku wprowadzania adresu do przeglądarki.  Na stronę banku zawsze logujemy się po ręcznym wprowadzeniu adresu naszego banku. Nie korzystamy przy tym ani z przeglądarki ani tym bardziej z linków, które spływają wraz z mailami na naszą skrzynkę elektroniczną.  Najlepiej będzie jeśli adres banku zapiszesz sobie gdzieś w notesie i zawsze będziesz go wprowadzać do przeglądarki literka po literce.

szyfrowanie połączenia
W kółku zaznaczono kłódkę informującą o szyfrowaniu połączenia

Drugim stopniem zabezpieczenia powinien być SMS z kodem niezbędnym do potwierdzenia transakcji lub karta zdrapka. Ta druga jest może mniej wygodna w użytku, ponieważ trzeba mieć ją zawsze przy sobie, poza tym trzeba kontrolować, kiedy skończy się liczba przewidzianych zdrapek, ale niewątpliwie to najbardziej bezpieczne rozwiązanie. Polecamy go wszystkim tym osobom, które nie wiedzą, jak zabezpieczyć smartfona przed atakiem hakerów. Oprogramowanie antywirusowe do urządzeń mobilnych wciąż jest rzadkością. Na dodatek zawiera sporo dziur, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów do kradzieży wszystkich pieniędzy z naszego konta. Bez podania sześciocyfrowego numeru ze zdrapki przelew nie zostanie zrealizowany.

Co się dzieje, gdy pomylisz hasło do konta bankowego?

Pamiętaj, że bank zabezpiecza twoje transakcje, dlatego też jeśli trzykrotnie pomylisz hasło przy próbie logowania, dostęp do elektronicznej bankowości zostanie ci odcięty. Aby go odzyskać, będziesz musiała udać się do najbliższego oddziału stacjonarnego banku. Uzyskasz w nim nowe hasło, które będziesz musiała zmienić po pierwszym logowaniu. Przed logowaniem warto zatem sprawdzić, czy przez przypadek nie wcisnęłyśmy klawisza capslock lub innego skrótu, który powoduje, że gdy klikamy „z”, to wpisuje się „y”.

Regularna zmiana hasła do banku

Hasło do banku należy zmieniać co najmniej raz na kwartał. To absolutne minimum, jeśli nie chcemy, aby nasze pieniądze dostały się w niepowołane ręce.  Warto robić to jednak nieco częściej np. raz w miesiącu. Jeśli uważamy, że nasze bezpieczeństwo mogło ucierpieć, np. podczas ostatniego logowania wyświetlił się podejrzany komunikat, korzystałyśmy z zawirusowanego komputera męża, po uzyskaniu dostępu do swojego laptopa należy jak najszybciej zmienić hasło.

Za każdym razem należy tworzyć całkowicie nowe hasło. Zatem jeśli dotychczasowe brzmiało okcydentalizm_Rosja_XIX_wiek? nie wystarczy podmienić je na okcydentalizm_Rosja_XIX_wiek! Pierwsze, co robią hakerzy po zmianie hasła, to korzystają ze wszystkich możliwych kombinacji i wprowadzają w starym haśle drobne zmiany. Zdają sobie bowiem sprawę, że większość osób jest leniwa i nie dokonuje radykalnych zmian w obawie, że nie zapamięta nowego hasła.

Ignoruj maile od banku

„Zaloguj się do banku, w przeciwnym wypadku stracisz dostęp do konta”, „Twoje konto zostało zablokowane, możesz je odzyskać, wysyłając swoje hasło na maila xyz@xyz.pl”. To komunikaty, które bardzo często otrzymujemy na maila. Ba, nierzadko dotyczą one banków, z którymi nigdy nie mieliśmy do czynienia.  Hakerzy bowiem wysyłają tę samą wiadomość do milionów użytkowników internetu w nadziei, że choć kilku z nich da się nabrać. Co zrobić, gdy otrzymujesz podejrzane maile? Przede wszystkim pamiętaj, że bank nigdy nie poprosi cię o podanie hasła do konta w innym miejscu niż okienko do logowania. Ba, większość z nich nigdy nie wysyła maili do swoich klientów. To robią głównie hakerzy. Możesz zatem z czystym sumieniem kasować wszystkie maile rzekomo wysłane przez bank. Wszystkie niezbędne informacje otrzymasz bowiem na panelu klienta, który wyświetla się po zalogowaniu do banku.  Ponadto w przypadku większych zmian bank jest zobowiązany do powiadomienia cię o tym fakcie drogą listowną.  Nigdy nie klikaj w linki umieszczone w mailu z „banku”, mogą one bowiem przyczynić się do zainstalowania na twoim komputerze programu szpiegowskiego, który np. uruchomi transmisję wideo. Gdy będziesz wpisywała hasło na klawiaturze, złodziej będzie dokładnie obserwował wciskane przez ciebie klawisze, a następnie odtworzy z nich twoje hasło.

 

Wpisuj ręcznie numer elektronicznego konta bankowego

Jeśli chcesz maksymalnie utrudnić życie złodziejom, zadbaj o to, aby za każdym razem wpisywać ręcznie numer konta, który pełni funkcję loginu. Pamiętaj, że numer konta będący loginem jest krótszy od pełnego numeru konta i znacznie się od niego różni.  Nie zapamiętuj tych danych w przeglądarce, ponieważ ich nieznajomość skutecznie utrudnia życie hakerom.

Ustal limit dziennych transakcji elektronicznych

Jak bezpiecznie robić przelewy przez internet? Ustalając dzienny limit wypłaty.  Czasem to rozwiązanie może okazać się uciążliwe, ale na co dzień może cię chronić  przed zakusami hakerów. Jeśli dzienny limit transakcji elektronicznych będzie wynosił 500 zł, w najgorszym przypadku stracisz tylko pół tysiąca złotych. To sporo, ale zawsze nieco mniej niż cała wypłata i twoje oszczędności.  Sprawdź, który z rachunków opiewa na najwyższą kwotę.  Czynsz wynosi 600 zł? Dzienny limit transakcji elektronicznych musi wynosić 600 zł.

 

Limit na transakcje z wykorzystaniem numeru karty

Nie korzystasz z elektronicznej bankowości, ponieważ jesteś tradycjonalistką?  Niestety, też możesz paść ofiarą kradzieży. Jak to możliwe? Okazuje się bowiem, że w niektórych sklepach internetowych możesz zapłacić, podając dwa numery, które widnieją na każdej karcie do bankomatu. Wyjmij swoją kartę z portfela.  Na jej przedzie, tuż obok imienia i nazwiska zkarta bankowanajduje się długi, kilkunastocyfrowy numer. Pełni on rolę loginu. Hasłem jest kilkucyfrowy numer znajdujący się z tyłu karty na białym pasku. Mając te dwie dane, można robić zakupy w internecie, nie mając dostępu do konta bankowego.  Jak zapobiec kradzieży? Należy ustalić najniższy możliwy limit transakcji np. 1 zł.  Mowa o transakcjach z wykorzystaniem numerów karty bankomatowej.

Przelewy przez internet nie muszą być ryzykowne. Wystarczy, że poznamy ich specyfikę i będziemy zawsze, niezależnie od okoliczności, przestrzegać kilku elementarnych zasad zawartych w tym artykule. Zachęcamy do autoryzacji każdego przelewu przez kod z SMSa lub zdrapki. Ta druga jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Często bowiem zdarza się, że do internetu logujemy się, korzystając z domowego routera. Urządzenie to obsługuje zarówno laptopy, jak i tablety czy smartfony. Jeśli używasz internetu o tym samym IP na kilku różnych urządzeniach, hakerzy szybko połączą je ze sobą i zaczną przechwytywać też treść twoich SMSów, aby wyłowić z nich hasło niezbędne do autoryzacji transakcji.

Irmina Cieślik

Komentarze (2)

pati25

6 lat temu

Na pewno robienie przelewów przez internet jest bardzo łatwe i pomocne.Ułatwia ludziom życie.To przede wszystkim oszczędność czasu.Ja nie robię takich przelewów.Boję się,że coś będzie nie tak

dulcynea

6 lat temu

Korzystam z bankowości internetowej.
Czasami boję się , szczególnie , jak słyszę o różnych możliwych przekrętach.
Ale możliwość załatwienia rachunków przez internet bardzo mi pomaga , ułatwia życie. Jestem , chyba, ostrożna trzymam sie zasad.

Zostaw komentarz