badanie-rezonansem-magnetycznym

Rezonans magnetyczny (ang. MRI) to jedno z najnowocześniejszych badań diagnostyki obrazowej. Podczas badania można bardzo skrupulatnie ocenić stan narządów wewnętrznych, zwłaszcza ośrodkowego układu nerwowego, stawów, tkanek miękkich, narządów jamy brzusznej oraz miednicy. Dzięki MRI możliwe staje się wykrycie nowotworów wielu narządów nawet w ich wczesnej fazie.

Rezonans magnetyczny polega na zastosowaniu pola elektromagnetycznego do zobrazowania i oceny stanu narządów ludzkich. Wytwarzane pole magnetyczne w trakcie badania grupuje cząsteczki w ludzkich tkankach. Dzięki skierowanym w ich stronę falom radiowym wysyłają sygnał, który jest odbierany oraz przekształcany w obraz przez komputer. Przy wykorzystaniu kontrastu, obraz jest jeszcze dokładniejszy i pokazuje wszystkie anatomiczne szczegóły.

Choć opis badania brzmi skomplikowanie, wszystko co najtrudniejsze robi za człowieka olbrzymia maszyna, ważąca kilka ton i wypełniająca sobą cały pokój.

Jedynym zadaniem pacjenta jest położyć się na ruchomym stole i wjechać do wąskiego, owalnego tunelu – wnętrza rezonansu magnetycznego. W trakcie trwania badania nie wolno się ruszać, gdyż może to zakłócić jakość obrazu. Pacjent cały czas ma kontakt z lekarzem, może w każdej chwili zgłosić jakiekolwiek dolegliwości. Samo badanie nie jest bolesne ani nieprzyjemne. Jednak dla niektórych osób świadomość bycia uwięzionym wewnątrz ogromnej maszyny, która dość głośno pracuje i wydaje dziwne dźwięki, może być bardzo stresująca.

M. Witczak