badanie-piersi-najnowsze-metody-w-diagnostyce

Co roku tysiące Polek umiera z powodu raka piersi. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy nowotwór zostaje zbyt późno wykryty. Najważniejsza dla skutecznej terapii jest bowiem szybka i trafna diagnostyka.

Choć wszystko zaczyna się od comiesięcznych samobadań, to po wykryciu najmniejszych nawet niepokojących zmian – do akcji powinna wkroczyć wiedza medyczna.

Jak wygląda badanie piersi?

Obecnie podczas konsultacji z lekarzem ginekologiem pacjentki najczęściej są kierowane na badanie USG lub mammografię. Dużą rolę odgrywa także badanie palpacyjne i zebranie wywiadu. Jednocześnie – rozwijają się coraz nowsze technologie i urządzenia znacznie dokładniej wykrywające zmiany w piersiach oraz ich charakter. Nowe metody jeszcze przez długi czas nie zastąpią sprawdzonych sposobów diagnostycznych, jednak mogą (na razie) stanowić ich doskonałe uzupełnienie.

Rezonans magnetyczny

Jedną z nowych metod na badanie piersi jest rezonans magnetyczny. Wykorzystuje on fale radiowe oraz pole magnetyczne. Przed badaniem konieczne jest podanie kontrastu („zabieg” powinien odbywać się na czczo). Rezonans daje dokładny obraz wewnętrznych narządów, to bardzo czuła metoda diagnostyczna. Pokazuje nawet te zmiany, które nie są groźne (co nie zawsze jest korzystne, naraża bowiem pacjentki na dodatkowy stres oraz niepotrzebne i bolesne badania – jak biopsja).

Redakcja