badanie-cytologiczne

Cytologia to jedno z najważniejszych badań, które powinna wykonywać każda kobieta. Jest podstawowym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy.

Na czym polega badanie cytologiczne?

Cytologia polega na oglądaniu komórek pod mikroskopem i znajdowaniu wszystkich niepasujących budową do obszaru, z którego zostały pobrane. Te odmienne komórki mogą sygnalizować różne nieprawidłowości, np. toczący się stan zapalny lub rozwijającego się raka szyjki macicy. Dzięki czemu można rozpocząć właściwe leczenie.

REKLAMA

Przygotowanie do badania cytologicznego

Do badania cytologicznego nie musisz się specjalnie przygotowywać, ale warto pamiętać o podstawowych rzeczach, które maja wpływ na prawidłowy wynik badania.

  • Należy unikać wszystkich środków dopochwowych, które mogłyby wpłynąć na skład komórkowy wymazu.
  • Przez 2 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych ani nie płukać pochwy.
  • Koniecznością jest odczekanie minimum dwóch dni po miesiączce oraz doby po stosunku płciowym

Przebieg badania cytologicznego

Zuzanna Górka

15 KOMENTARZE

  1. Właśnie, materiał powinien być pobierany wyłącznie profesjonalną szczoteczką. Nie zwracamy na to uwagi , podczas gdy wielu lekarzy posługuje się często np. wacikami umieszczonymi na metalowym drucie lub patyczku, czy szpatułkami. Tymczasem tylko szczoteczka pozwala na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale także z kanału szyjki. Niestety, używanie wacików sprawia, że wyniki są zupełnie niemiarodajne.

  2. Masz rację jiji,że często boimy sie odezwać ,żeby nie urazić lekarza, a przecież pytać mamy prawo, żeby nie powiedzieć ,że i obowiązek. W końcu chodzi o nasze zdrowie. Podobno powinniśmy nawet sprawdzać czy lekarz ma stosowne uprawnienia do wykonywania badań np. usg. Powinien je robic wyłącznie lekarz posiadający specjalny certyfikat /który wcale nie jest łatwo uzyskać/, a nie pierwszy lepszy, którego stac na zakup aparatu do swojego gabinetu lub taki po kilkudniowym kursie, bo specjalistów brakuje. Ale wyobraź sobie, że masz tyle tupetu, żeby się dowiedzieć czy pan doktor ma certyfikat?:) To dobrze, jak cie nie wyrzuci z gabinetu:)

  3. Dziewczyny od 20 do 120 lat . Róbcie cytologie regularnie. Ja miałam ostatnią w czasie ostatniej ciąży i dowiedziałam się , że mam zmiany nowotworowe. Gdyby nie to , że byłam w ciąży to bym o tym nie wiedziała, i nie wiem co by teraz było. Teraz niestety czeka mnie zabieg usunięcia macicy, ale będę żyła i cieszyła się życiem wraz z moim kochanym mężem i moja wspaniałą czwórką dzieci . Pozdrawiam

  4. Robiłam badanie i wszystko jest jak należy prawidłowo. Jestem zadowolona,że mam poza sobą badania cytologiczne.
    Oczywiście namawiam Was, alby nie bać się wizyt u ginekologa. To prawda z początku boli, ale potem wszystko kończy się dobrze. Namawiam Was dbajcie o zdrowie poprzez wykonywanie badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ