babcia-w-szpitalu

Im jesteś starsza, tym bardziej jesteś narażona na dłuższe pobyty w szpitalu. Jest to trudne przeżycie dla Ciebie, ale także dla Twojej rodziny. Jak rozmawiać z wnukiem o pobycie w szpitalu?

Kiedy jesteśmy pełni sił, nie chcemy do siebie dopuszczać nawet myśli, że może nam się stać coś złego, wierzymy w naszą niezniszczalność. Niestety, może się zdarzyć, że z wiekiem zaczniemy podupadać na zdrowiu i konieczna będzie wizyta w szpitalu.

Nie strasz

Rozmowy o chorobach zawsze są trudne. Dziecko jednak musi poznać i ten aspekt życia. Nie oznacza to oczywiście, że mamy wnuka straszyć perspektywą, że stanie się coś złego, komuś będzie się dziać krzywda. Jeśli wiesz, że niebawem będziesz hospitalizowana, powinnaś uprzedzić o tym wnuka, który może przestraszyć się, że babcia zniknęła nagle w obcym miejscu.

Takie rozmowy pomogą także Tobie! Jeśli będziesz spokojnie, rzeczowo opowiadać o szpitalu, uspokajając dziecko, sama będziesz trochę spokojniejsza.

Zacznij od wytłumaczenia, czym jest szpital. Na pewno znajdziesz gdzieś bajkę albo książeczkę wyjaśniającą, kim jest pan doktor i gdzie pracuje. Widok zająca z zabandażowanym uchem, który leży pod kołderką w zwierzęcym szpitalu, przemawia do malucha, oswaja go z myślą o nowym, nieznanym miejscu.

To jest też dobry moment, by porozmawiać z dzieckiem na temat tego, jak zachowywać się w szpitalu: musi wiedzieć, że chorzy ludzie potrzebują troski i delikatności. To pomoże Ci później okiełznać ciekawskiego malucha.

Joanna Pastuszka-Roczek