atrofia-pochwy-i-warg-sromowych

Nasza pochwa bywa niejednokrotnie powodem zakłopotania i zmartwienia zwłaszcza kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Możliwe, że i Ty zastanawiasz się, dlaczego masz większe skłonności do infekcji, dlaczego towarzyszy Ci uczucie dyskomfortu w czasie stosunku albo z jakiego powodu zupełnie straciłaś zainteresowanie tą sferą życia?

Wraz z obniżaniem poziomu hormonów płciowych, ścianki Twojej pochwy stają się cieńsze i mniej elastyczne. Pochwa się nieco skraca, a wydzielany śluz staje się coraz rzadszy. To powoduje uczucie suchości, nadwrażliwość lub nawet pieczenie i swędzenie. Stąd też stosunek może być dla Ciebie mniej przyjemny lub wręcz bolesny.

REKLAMA

Ten proces jest jak najbardziej naturalny. Według terminologii medycznej jest to atrofia pochwy i warg sromowych. Atrofia oznacza: zanik, uschnięcie, zwiędnięcie.

Co możemy zrobić, aby sobie pomóc?

 • Nawilżaj pochwę. Nie wstydź się poprawiać jakości doznań. Na rynku dostępne są różne środki w postaci żelu lub kremu. Możesz również poprosić ginekologa, aby przepisał ci odpowiedni preparat.
 • Nietrzymanie moczu powstrzymają lub załagodzą ćwiczenia mięśni Kegla.
 • Nie rezygnuj z seksu, staraj się uprawiać go w miarę często, aby poprawić ukrwienie i elastyczność miednicy.
 • Unikaj stosowania mydła i perfumowanych kremów w okolicach intymnych. Korzystaj raczej z łagodnych żeli przebadanych pod kątem ginekologicznym i dermatologicznym, nie zawierających parabenów.
 • Noś wygodną, bawełnianą bieliznę. Pamiętaj, że wygodna bielizna też może być seksowna.

Agnieszka

8 KOMENTARZE

 1. Nie przesadzałabym z dosłownością, która neutralnie brzmiące słowo „atrofia” zmienia w drastyczne i dosadne „uschnięcie, zwiędnięcie, zanik”.
  Zaniepokojona wyobraźnia już widzi kurczącą się i usychającą pochwę , wiotczejące i zanikające wargi sromowe. Po co aż tak ją straszyć, tym bardziej że w wieku okołomenopauzalnym, nie jest to jedyny powód do niepokoju.
  Eufemizm byłby w tym przypadku jak najbardziej na miejscu:)

 2. Atrofia pochwy i warg sromowych jestt to jeden z objawów menopauzy.Jednak wcale nie musi dojść do tego.Dzięki tym wszystkim radom zawartym w artykule możemy do tego „”uschnięcia, zwiędnięcia, zaniku” nie dopuścić..Bo te określenia:”uschnięcie, zwiędnięcie, zanik”.
  to zbyt mocne słowa.Mogą wystraszyć kobiety,które wejdą lub weszły w okres menopauzy

 3. Są kobiety ,które w różny sposób borykają się ze zmianami jakie wystepują w naszym organizmie i to w różnym wieku.Dobrze,że są artykuły, które chociaż w pewien sposób pozwolą nam przejsć przez ten trudny okres co nie oznacza,że jest to okres w którym ,,pewne” części ciała nam zanikają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ