astma-sercowa-i-astma-oskrzelowa

U kobiet w wieku około-menopauzalnym i menopauzalnym zwłaszcza po 40. roku życia odnotowuje się zwiększone ryzyko powstania charakterystycznego zarówno dla astmy oskrzelowej jak i sercowej świszczącego oddechu. Drugim typowym dla astmy objawem jest napad duszności występujący zwykle nad ranem i wieczorem, a także w nocy (co może prowadzić do bezsenności) jak również podczas wzmożonego wysiłku fizycznego i reakcji alergicznej organizmu.

Geneza

Na astmę choruje ok. 10% polaków mających alergię, a alergię ma więcej niż co drugi polak. Największą grupę alergików stanowią wprawdzie ludzie do 35. roku życia, ale astmę ma ponad 50% osób po 35. roku życia. Mowa tu o samej astmie oskrzelowej, natomiast jeśli chodzi o astmę sercową to chorują na nią zazwyczaj kobiety w średnim i podeszłym wieku.

Astma oskrzelowa ma swoje podłoże w alergii. Najczęściej dłuższa, nieleczona przez lata alergia prowadzi do astmy, przez zbierający się przewlekle latami śluz i deformację flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Dlatego też do głównych przyczyn tego rodzaju astmy należą alergeny. Uczulenie powstaje głównie na skutek osłabienia organizmu przez nieprawidłową dietę zawierającą zbyt duże ilości produktów białkowych takich jak nabiał i mięso. Dowodami na nawet kilkakrotnie za dużą porcję białka w organizmie u kobiet w okresie menopauzy są liczne przypadki zwyrodnień kostnych i narośli występujących u niemal każdej kobiety w tym wieku. O wiele częstszą oznaką przebiałkowania są problemy trawienne poczynając od wzdęć, poprzez zespół leniwego jelita a kończąc na hemoroidach i guzach mogących zamienić się w nowotwór. Te i inne symptomy upośledzają odżywianie komórkowe i regenerację organizmu powodując autotoksykację i prowadząc do zaburzeń w oddychaniu.

Astma sercowa w przeciwieństwie do oskrzelowej nie ma swojej przyczyny w alergenach lecz w niewydolności układu krążenia pochodzenia sercowego. Choroba ta zwana jest właściwie dychawicą sercową napadową. Charakterystycznym dla tej astmy są nocne duszności powodowane przepełnieniem łożyska naczyniowego w krążeniu małym gdzie w pozycji leżącej, podczas snu zwiększona ilość krwi prowadzi do wzrostu ciśnienia w naczyniach włosowatych. Właśnie ten wzrost ciśnienia powoduje duszność wdechowo-wydechową.

Przyczyną obu astm jest bardzo często nadwaga jak również (co z tym związane) siedzący tryb życia i brak gimnastyki. Dodatkowo dochodzą czynniki środowiskowe. Zanieczyszczone środowisko, spaliny samochodowe, dym papierosowy, oraz różnorodne pyły wdychane np. w miejscu pracy wspomagają tylko rozwój astmy, która początkowo może objawiać się jako tzw. pylica.

Leczenie i profilaktyka

Zazwyczaj w przypadku astmy, a nawet w jej początkowych stadiach czy też zwyczajnie ostrzejszych objawach alergicznych przepisuje się leki wziewne czy tabletki, zastrzyki i kroplówki o działaniu ogólnoustrojowym.

Jednakże jak się okazuje u większości pacjentów zastosowanie tego rodzaju leków nie jest potrzebne. W przypadku dojrzałych kobiet wysoką skuteczność wykazują inhalacje, pobyty w solance czy też po prostu jednorazowy zakup jonizatora powietrza zwiększającego liczbę jonów ujemnych w powietrzu. Bowiem za utrzymywanie się astmy odpowiadają jony dodatnie, których najwięcej jest w dużych miastach, małych pomieszczeniach, środowisku z dużą ilością sprzętu elektronicznego oraz tam, gdzie jest dużo kurzu. Tak więc w tych miejscach liczba jonów ujemnych zwykle nie przekracza liczby kilkudziesięciu na centymetr sześcienny. Natomiast w grotach solnych, lasach iglastych, przy wodospadach, wysoko w górach i na łąkach oraz otwartych przestrzeniach z dala od zabudowań liczba jonów ujemnych może wynieść nawet kilka tysięcy na centymetr sześcienny. Zmiana środowiska na takie, gdzie występuje dużo jonów ujemnych potrafi niemal natychmiast wywoływać ogromne zmiany w funkcjonowaniu układu oddechowego. Zmiany takie są więc korzystne dla astmatyków.

Oczywistym jest, że unikanie alergenów i pożywienia alergizującego (nabiał, mięso, tytoń) na jakiekolwiek alergeny jest podstawowym warunkiem do spełnienia by wyeliminować objawy bądź też zupełnie wyleczyć astmę. Jeżeli ani powietrze, ani pożywienie nie pomaga w zwalczaniu astmy i nie widać zmian w chorobie należy rozważyć wizytę u kręgarza i podjąć odpowiedni program ćwiczeń fizycznych. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że w nielicznych i tzw. ciężkich przypadkach astmy przyczyną może być przemieszczenie kręgów piersiowych co powoduje zaburzenie przepływu impulsów nerwowych w tym miejscu, a które odpowiedzialne są właśnie za astmę.

Niestety u dużej liczby pacjentek w wieku menopauzalnym stwierdza się osobowość neurotyczną to znaczy, że mogą one w dużym stopniu postrzegać subiektywnie swój stan zdrowia. To z kolei oznacza, że wiele z nich na choroby dotyczące różnych układów w tym oddechowego chorobę potrafi pokonać zwykła psychoterapia. Również w przypadku astmy często odpowiednio nastawiona psychika i autosugestia jest właśnie przyczyną tej choroby. W leczeniu astmy metodami naturalnymi wykorzystuje się także fizykoterapię i tzw. gimnastykę oddechową, gdyż jak wcześniej pisałam wielu ludzi nie potrafi oddychać.

ALNG