aromatyzacja-dojrzalego-mezczyzny

W organizmie kobiet i mężczyzn występują oba hormony płciowe. Ważny jest jednak stosunek zarówno testosteronu do estrogenów w ciele mężczyzny oraz analogicznie w przypadku kobiet. W okresie dojrzewania stosunek ten może wynosić 50:1, by w wieku dorosłym spaść do 20:1.

Zatem z wiekiem bilans produkcji testosteronu i estrogenu w naszym organizmie ulega zmianie. Ponieważ skład chemiczny obu tych hormonów jest stosunkowo podobny, dlatego testosteron łatwo ulega tzw. aromatyzacji, czyli przekształceniu do estrogenu (ściślej do estradiolu). Jest to oczywiście z punktu widzenia mężczyzny niekorzystna sytuacja. Dodatkowo istnieją czynniki przyspieszające ten proces.

Na postępowanie aromatyzacji mają wpływ:

  • Niedobór cynkucynk hamuje proces aromatyzacji w organizmie. Niski poziom cynku powoduje przyspieszenie procesu aromatyzacji. Cynk jest również niezbędny do prawidłowej pracy naszego mózgu, a w szczególności korzystnie wypływa na pracę przysadki. Jak wiemy przysadka mózgowa jest odpowiedzialna za pracę jąder, stymulując je do produkcji testosteronu. Dlatego tak ważne jest aby nasza dieta była bogata w produkty zawierające cynk, takie jak płatki owsiane, chleb razowy, nasiona dyni i słonecznika, otręby i kiełki pszenicy, grzyby, czosnek, śledzie i makrela. Jeśli z nie jesteś w stanie spożywać odpowiednich ilości tych składników, zaopatrz się w cynk w aptece ale pamiętaj zawsze wybieraj ten organiczny ponieważ jest lepiej przyswajany przez nasz organizm.

  • Stan twojej wątroby – jedną z funkcji wątroby jest pomoc w eliminowaniu z organizmu substancji chemicznych, hormonów, leków i produktów przemiany materii. Wątroba służy do oczyszczania naszego organizmu. Jeśli będzie zbyt obciążona, np. z powodu złej diety bądź nadmiernego spożycia alkoholu, jej praca będzie mniej wydajna. W naturalnym procesie starzenia się wątroba staje się mniej wydajna, dlatego tak ważne jest aby dbać o jej prawidłową funkcję. Pocieszającym jest fakty, że ma ona zdolność do regeneracji, dlatego zalecam co jakiś czas zastosować dietę oczyszczającą.
  • Alkohol – spożycie alkoholu, jak już wspomniałem, wpływa na zmniejszenie czynności wątroby, tym samym eliminacji nadmiaru hormonów oraz odpadów metabolicznych. Spożywanie alkoholu powoduje dramatyczne zwiększenie poziomu estrogenów w organizmie. Kobiety mogą mieć zwiększony poziom estrogenu już po jednym drinku, mężczyźni są przeważnie odporniejsi na ten proces. Alkohol wypłukuje z naszego organizmu składniki mineralne, w tym tak cenny dla nas cynk. Myślę, że jest to wystarczający powód aby ograniczyć spożycie alkoholu do rozsądnych ilości.

  • Leki – niepożądane działanie niektórych leków może nasilić objawy andropauzy. Jednym z przykładów są leki moczopędne, często stosowane przy leczeniu m.in. nadciśnienia. Działanie leków moczopędnych zmniejsza poziom cynku w organizmie, pamiętaj zawsze aby go wyrównać.
  • Otyłość – badania wykazały, że otyłość jest bezpośrednio związana z nadmierną ilością estrogenów, zarówno u kobiet jak u mężczyzn. Ponieważ wszystkie komórki tłuszczowe zawierają substancje sprzyjające aromatyzacji, to wzrost ich liczby spowoduje zwiększoną przemianę testosteronu do estrogenu. Otyłość jest przyczyną zmniejszenia poziomu testosteronu w każdym wieku, więc jest to kolejny powód aby zacząć z nią walczyć, bez względu ile masz lat.

Kolejny raz widzimy zatem jaki dieta i styl życia mają ogromny wpływ na proces starzenia. Niestety, nie oszukamy wieku, nie unikniemy pojawiania się coraz to nowych zmarszczek i dolegliwości, jednak – jak mówi przysłowie – starzeć się można z godnością.
Staruszkiem w fotelu możesz zostać zawsze, natomiast jeśli chcesz pozostać przystojnym mężczyzną w pełni sił, u którego dojrzałość jest tylko atutem – czas zastanowić się nad swoimi nawykami oraz tym, co i jak jesz.

Borys