antykoncepcja-po-40-prezerwatywa

To najstarsza forma antykoncepcji. Pierwsze prezerwatywy Egipcjanie wytwarzali z… jelit zwierzęcych. Mało kto wie, że pierwsza prezerwatywa lateksowa została wyprodukowana w 1912 roku przez polskiego chemika Juliusa Fromma. I kto pomyślał, że nasz rodak zajął się tym ponadczasowym biznesem?

Swoją popularność zdobyła w XVIII wieku i od tego czasu jest wciąż najpowszechniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Niestety popularność nie idzie w parze ze skutecznością… Wskaźnik Pearla dla prezerwatywy wynosi od 2 do 15 – oznacza to, że jeśli 100 kobiet przez rok stosuje prezerwatywy, od 2 do 15 z nich zajdzie w tym okresie w ciążę.
Takie duże rozpiętość jest związana z wiekiem i doświadczeniem pary, która stosuje ten rodzaj antykoncepcji.

Zalety prezerwatywy

Zalety prezerwatywy nie są niestety związane z jej skutecznością, co w sumie w skutecznej antykoncepcji jest najważniejsze. Jednak poza podstawową funkcją, prezerwatywa ma kilka zalet:

  • chroni także przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak: kiła i rzeżączka oraz wirus HIV
  • urozmaicenie życia seksualnego: producenci prześcigają się w pomysłach – powstały prezerwatywy smakowe (przeznaczone do fellatio), kolorowe, z różnego rodzaju wypustkami (mającymi zwiększyć doznania partnerki), czy opóźniające wytrysk (dla mężczyzn z tendencją do przedwczesnego orgazmu).
  • dostępność: prezerwatywy możemy kupić praktycznie wszędzie – w aptece , w sklepach spożywczych, kosmetycznych, czy w kioskach.
  • łatwość użycia: prezerwatywę zakłada się praktycznie natychmiastowo i nie jest to trudne

Zuzanna Górka