suplementy-dla-dojrzalych-mezczyzn-dhea

Doświadczając spadku produkcji własnego testosteronu, a przy tym jego negatywnych skutków, wielu mężczyzn po 50 roku życia szuka sposobu na polepszenie stanu zdrowia.

Z medycznego punktu widzenia, czyli po rozmowie z lekarzem, rozwiązanie wydaje się proste. Niedobór testosteronu trzeba uzupełnić, czyli zastosować hormonalną terapię zastępczą (HZT). Jednak w praktyce wielu mężczyzn boi się terapii z zastosowaniem sztucznego testosteronu, pokładając nadzieję w naturze bądź obawiając się ryzyka związanego z toksycznością środków. Dla tych osób przygotowałem listę suplementów, które mogą wspomóc naturę i pobudzić nasz organizm do większej produkcji testosteronu. Te naturalne składniki są bezpieczne dla naszego organizmu, a odpowiednie stosowanie może przywrócić funkcje seksualne oraz niewątpliwie polepszy nasz stan zdrowia.

Na początek chciałbym zwrócić uwagę na DHEA (dehydroepiandrosteron), gdyż jest to jeden z męskich hormonów płciowych – androgenów. Badania wykazały, że u osób ze stwierdzonym niedoborem testosteronu, suplementacja DHEA okazała się pomocna w leczeniu skutków tej przypadłości, dlatego preparaty DHEA dopuszczono do obrotu w naszym kraju, jako leki wydawane bez recepty. Ponadto wywierają one pozytywne efekty na niemal każdy narząd i układ ludzkiego organizmu, przy tym są bezpieczne w stosowaniu, dlatego omówię ten suplement jako pierwszy.

Kilka faktów na temat tego DHEA:

  • DHEA jest steroidem produkowanym i występującym w naszym organizmie w największej ilości,
  • szczyt jego produkcji przypada na wiek ok. 20-25 lat, następnie jego produkcja systematycznie spada około 2% rocznie, w efekcie mężczyzna 70–letni dysponuje zaledwie niewielka częścią, bo około 5-10%, tego związku z okresu młodości,
  • prawidłowy stężenie DHEA we krwi wynosi od 250 do 650 mikrogramów na 100 ml,
  • spadek poziomu DHEA przyczynia się do pojawienia wielu problemów zdrowotnych, szczególnie u osób w dojrzałym wieku, takimi jak: obniżenie odporności, choroby układu krążenia, wyższe ryzyko pojawienia się nowotworu, impotencja, otyłość i cukrzyca.

Suplementacja DHEA jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ nie ulega on żadnej przemianie, oraz:

  • nie powoduje przerostu, ani raka prostaty, gdyż nie redukuje się do DHT, jak inne androgeny,
  • nie powoduje wystąpieniu przerostu (ginekomastii) ani raka gruczołu sutkowego, ponieważ nie ulega aromatyzacji do estrogenów,
  • nie wiąże się z białkami transportującymi hormony steroidowe (SHBG),
  • nie zagraża naturalnej produkcji hormonów płciowych.

Opis działania DHEA

Stosowanie DHEA w odpowiednich dawkach, przy zdiagnozowanym niedoborze testosteronu zwiększa naturalna produkcję tego hormonu o około 20%. Warto również dodać, że jest on głównym, naturalnym steroidem anabolicznym naszego organizmu – tym bardziej, że znacznie więcej DHEA, aniżeli testosteronu, występuje ogólnie w organizmie i to w postaci aktywniejszej i dostępniejszej dla tkanki mięśniowej. DHEA przyczynia się również do poprawy funkcjonowania niemal wszystkich narządów i układów organizmu. Dlatego zastosowanie tego suplementu może okazać się pomocnym lekiem w większości chorób przewlekłych dotykających mężczyzn w wieku średnim i starszym. Oprócz bezpośredniego wpływu na produkcje męskich hormonów płciowych DHEA przyczynia się do wzrostu energii, polepszenia samopoczucia, intensywności i jakości życia seksualnego oraz polepszenia sprawności intelektualnej.

Dawkowanie suplementu

Najczęściej poleca się dawki wynoszące 50 mg dziennie. Zwykle u mężczyzn po 50 roku życia taka dawka pozwala na osiągnięcie stężenia DHEA we krwi z czasów młodości. Oczywiści dawkę należy dostosować indywidualnie do potrzeb, są osoby przyjmujące nawet 1600mg suplementu dziennie bez wystąpienia objawów ubocznych. Przypomnę jeszcze, że DHEA jest dostępne w aptekach, bądź sklepach ze zdrową żywnością.

Borys