o-dobrym-i-zlym-cholesterolu

Na temat cholesterolu w ostatnich czasach dużo się mówi, najczęściej w złym kontekście, wręcz używa się określenia ‘zabójczy cholesterol’. W tym artykule będę chciał zwrócić uwagę jak istotny wpływ na zdrowie dojrzałego mężczyzny ma zarówno 'dobry’, jak i 'zły’ cholesterol.

Wpływ ‘dobrego i złego’ cholesterolu na zdrowie mężczyzny w okresie andropauzy

Rola cholesterolu w organizmie mężczyzny jest bardzo złożona, chciałbym przytoczyć tylko te najistotniejsze funkcje. Otóż cholesterol bierze udział przy produkcji sporej grupy hormonów (w tym także testosteronu), witaminy D oraz kwasów tłuszczowych, bez których żaden pokarm nie zostałby prawidłowo strawiony. Poza tym jest niezbędny do utrzymania prawidłowej czynności układu nerwowego, skóry, mięśni, serca, jelit oraz wątroby. Cholesterol ma jednak istotna wadę – jego nadmiar jest bardzo niebezpieczny.

Cholesterol możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Zły cholesterol (nazywany w skrócie LDL) – związek ten przenosi cholesterol z wątroby do komórek. Gdy poziom tłuszczów jest stale zbyt wysoki, ściany tętnic serca ulegają uszkodzeniu. Tłuszcze osadzają się na ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich zwężenia i tym samym ograniczenia swobodnego przepływu krwi.
  • Dobry cholesterol (tzw. HDL) – ma za zadanie zbieranie cholesterolu ze ścian naczyń krwionośnych i transportowanie go do wątroby, czyli w skrócie działa przeciwnie do ‘złego cholesterolu’

Ważne jest aby szczególnie w okresie andropauzy, utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu, ponieważ jak już wspomniałem wywiera on wpływ na gospodarkę hormonalną u mężczyzn. Naszym celem nie jest obniżenie poziomu cholesterolu do zera, tylko odpowiedni bilans pomiędzy jego ‘dobrym’, a ‘złym’ rodzajem. Poniżej znajduje się zestawienie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi dla dojrzałych mężczyzn:

Rodzaj Stare jednostki (mg/dl) Obecne jednostki (mmol/l)
Cholesterol całkowity 190 5,0
Cholesterol LDL (zły) 115 3,0
Cholesterol HDL (dobry) 40 1,0
Trójglicerydy 150 1,7

Borys