Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Co to jest andropauza?

02.07.2012

Komentarzy: 4

Co to jest andropauza?
Andropauza, zwana również męskim klimakterium, to zespół objawów związanych ze starzeniem się mężczyzn. Najczęściej pojawia się między 60. a 70. rokiem życia, ale nie jest to regułą. Dolegliwości z nią związane przebiegają znacznie łagodniej i wolniej niż u kobiet.

Zainteresowanie problemami dojrzałych mężczyzn jest stosunkowo młodym zjawiskiem. Nie wynika to bynajmniej z faktu, że kiedyś mężczyźni do późnej starości byli silni i pełni energii, a teraz są słabi i użalają się nad sobą. Wynika to raczej z historycznych faktów.

Jeszcze w 1950 roku średnia długość życia mężczyzny w skali całego globu wynosiła 45 lat obecnie wzrosła do 63 lat, zaś prognozy demograficzne przewidują, że w 2050 roku będzie wynosiła 74 lat. Tłumaczy to małe zainteresowanie tym zjawiskiem.

Dodatkowo długość życia kobiet jest znacznie wyższa niż mężczyzn, a proporcje te nadal będą się utrzymywały. W naszym kraju mężczyźni umierają o 9 lat wcześniej niż kobiety. Niemniej jednak żyjemy coraz dłużej, a tym samy doświadczamy dolegliwości z tym związanych.

Jak wiadomo menopauza, czyli trwałe zahamowanie czynności gonad po 50 roku życia, dotyczy niemal całej (100%) populacji kobiet. W przypadku mężczyzn andropauza dotyczy 10% 50-latków i w miarę starzenia się mężczyzn odsetek ten narasta do ponad 30% 70-latków.

O ile nikt nie kwestionuje zjawiska menopauzy, o tyle istnienie analogicznego procesu u mężczyzn budzi kontrowersje lub powątpiewanie. Menopauza występuje u większości kobiet w podobnym wieku i charakteryzuje się nagłymi objawami. Zmiany zachodzące w ciele kobiet są silne i nieodwracalne.

Borys

Przeczytaj też:
 • tereska56 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo dobry artykuł. Szkoda że mój mąż nie da się przekonać do czytania forum. Jak ja mu o czymś mówię, to jednak nie to samo.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mój mąż jest ode mnie 10 lat starszy i muszę przyznać ,że zauważyłam zmiany w jego organizmie.Przede wszystkim po 50-tce zaczęły mu się problemy z cukrzycą i prostatą ,cały czas się leczy , kiedyś był odpornym siłaczem ,teraz to już nie to samo.
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja też zauważyłam zmiany u męża . Co prawda nie choruje, Bogu dzięki, ale jest jakby wolniejszy ,zapomina się . To są na razie drobiazgi . Ale mnie to martwi.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Często termin andropauza w ogóle nie dociera do mężczyzn. Wielu z nich myśli, że będą młodzi i silni do końca życia i jeden dzień dłużej.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab