osteoporoza

W czasie przekwitania kobiety narażone są na pojawienie się licznych problemów zdrowotnych. Niekoniecznie występują one w czasie klimakterium, jednak jest ono jednym z czynników sprzyjających ich rozwojowi. Dotyczy to przede wszystkim osteoporozy, którą kobiety zagrożone są bardziej, niż mężczyźni. Żeby nie dopuścić do jej pojawienia się, niezbędne jest wczesne wdrożenie środków zapobiegawczych.

 

Zasady rozpoznawania osteoporozy

Żeby rozpocząć leczenie, trzeba najpierw zdawać sobie sprawę z możliwości rozwoju choroby, jak również wiedzieć jak ją rozpoznać. U kobiet w okresie menopauzy ryzyko jej wystąpienia znacznie wzrasta, co wynika ze zmian hormonalnych, jak również z ogólnego osłabienia organizmu. Jest to znaczące dla układu kostnego, ponieważ to właśnie jego dotyka osteoporoza.

Z uwagi na spadek estrogenu w organizmie pojawia się ograniczona zdolność wchłaniania wapnia przez kości. Powoduje to ich odwapnienie i najważniejszy z symptomów choroby, tj. ubytek masy kostnej. W efekcie znacznie łatwiej jest o różnorodne złamania kości, nawet po niewielkich uderzeniach lub nawet bez większego powodu. Przy tym kości zaatakowane osteoporozą nie są w stanie szybko się zrastać, gdyż stare komórki kostne nie są już zastępowane intensywnie nowymi.

Badania na osteoporozę

Zazwyczaj sygnałem, że kości są słabsze jest pierwsze złamanie. Często jest to również późny znak, który oznacza, że osteoporoza poczyniła już znaczące postępy. Aby uniknąć późnego diagnozowania warto wykonać badania pozwalające na wczesne wykrycie schorzenia. Pomaga w tym przede wszystkim pomiar gęstości oraz masy kostnej, ultradźwięki oraz tomografia komputerowa. Są to badania, które pomagają ocenić stan tkanki kostnej, sprawdzając czy jest ona wytrzymała, czy też wykazuje duże ubytki mogące świadczyć o rozwoju choroby.

Jednocześnie lekarze podkreślają, że istnieje duża grupa ryzyka, skłonna do szybkiego zachorowania. Należą do niej przede wszystkim kobiety przechodzące menopauzę, lecz nie tylko.  Są na nią narażone również kobiety po usunięciu jajników, przechodzące przedwczesną menopauzę, jak również nadużywające używek i nie wykonujące żadnej aktywności fizycznej.

Jak zapobiegać rozwojowi osteoporozy?

Fakt zaliczenia do grupy wysokiego ryzyka nie oznacza, że trzeba czekać pokornie na chorobę. Należy przedsięwziąć odpowiednie środki zapobiegawcze, przede wszystkim dostarczając organizmowi witaminy D. Jej niedobory sprawiają, że układ kostny jest znacznie słabszy oraz ma problemy z wchłanianiem wapnia. Witaminę można suplementować przy pomocy tabletek, jak również dostarczając ją w pożywieniu. Dobrym pomysłem są także codzienne spacery, zwłaszcza w słoneczne dni, gdyż stymuluje to jej wytwarzanie przez organizm.

Poza witaminą D konieczne jest dostarczanie wapnia, który buduje kości. Jest on dostępny w dużej ilości przede wszystkim w nabiale (jogurt naturalny), orzechach (włoskich, migdałach), słoneczniku, warzywach zielonych (brokuły, sałata). Komponując posiłki lub przekąski z podanych składników można codziennie dostarczyć ciału niezbędne 900 mg wapnia.

Karolina Skrzek