leczenie-prostaty-czyli-meskie-tabu

Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu, uświadamiając go sobie, popada w depresję. Niepotrzebnie!

Istnieje kilka metod, których zastosowanie może całkowicie wyleczyć dolegliwości pęcherza moczowego związane z przerostem gruczołu krokowego. Warto je więc poznać!

•ALFA-BLOKERY. Są to leki powodujące rozluźnienie mięśni gładkich gruczołu krokowego. Dzięki temu zmniejsza się nacisk na cewkę moczową i część objawów zostaje całkowicie usunięta. Terapia powinna przynieść efekty w ciągu 1-2 tygodni. Jednak stosowanie tej terapii może wywołać zawroty głowy i omdlenia. Objawy te powinny ustąpić w trakcie dalszego przyjmowania leków. Alfa-blokery mogą również wywołać tzw. wytrysk wsteczny (nasienie podczas orgazmu cofa się do pęcherza moczowego). Objaw ten minie po odstawieniu leków. Nie terapii tego typu mężczyzną z niskim ciśnieniem tętniczym, ponieważ alfa-blokery mogą je znacznie zmniejszyć.

•INHIBITORY 5-ALFAREDUKTAZY. Hamują wpływ testosteronu na gruczoł prostaty i zmniejszają produkcję DHT (dihydrotestosteronu) odpowiedzialnego za przerost prostaty. W wyniku zastosowania tego leku objawy znacznie się zmniejszają w przeciągu 6-12 miesięcy. Mimo iż inhibitory zmniejszają ryzyko wystąpienia całkowitego zatrzymania moczu, ich efektem ubocznym jest znaczne zmniejszenie popędu seksualnego i zaburzenia erekcji. Objawy te mijają po przerwaniu terapii, jednak wiąże się to ponowieniem przerostu prostaty.

•PRZEZCEWKOWA RESEKCJA GRUCZOŁU KROKOWEGO (TURP). Jest to zabieg, który przeprowadza się najczęściej w łagodnym przeroście prostaty. Polega on na wycięciu środkowej części prostaty. Poprawa przepływu moczu następuje natychmiast po wykonaniu zabiegu, jednak przez kilka tygodni po operacji może pojawić się krew w moczu. Trwałym efektem ubocznym jest wytrysk wsteczny.

•PRZEZCEWKOWE NACIĘCIE GRUCZOŁU KROKOWEGO (TUIP). Zabieg ten stosowany jest rzadko. Polega na wykonaniu niewielkich nacięć pęcherza i prostaty, co powoduje zmniejszenie ucisku na cewkę i ułatwienie przepływu moczu. Podobnie jak w wypadku TURP może wystąpić trwały efekt uboczny w postaci wytrysku wstecznego.

Anna Ś