3 choroby, z którymi powinieneś iść do laryngologa

Przewlekły katar, bóle i zawroty głowy, a także chrapanie i bezdech senny – to pozornie błahe dolegliwości, które mogą mieć poważne przyczyny. Czym szybciej zostaną one zdiagnozowane przez laryngologa, tym lepiej. W oparciu o specjalistyczne badanie, laryngolog zaleci odpowiednie leczenie.

Wiele problemów zdrowotnych, takich jak przeziębienie, grypa czy angina, może rozwiązać lekarz pierwszego kontaktu lub pediatra. Jednak niektóre choroby wymagają wsparcia specjalisty. Do laryngologa należy udać się z objawami, które pozornie mogą wydawać się niegroźne.

Kim jest laryngolog?

Laryngolog to specjalista od chorób uszu, nosa i zatok, gardła oraz krtani. Zajmuje się też niektórymi schorzeniami jamy ustnej i języka. Zakres kompetencji tego specjalisty jest szeroki, a dolegliwości, z którymi przychodzą do niego pacjenci – bardzo częste. Wizyta u laryngologa to przede wszystkim wywiad lekarski i badanie – endoskopem lub wziernikiem. Leczenie może opierać się na farmakoterapii, może też wymagać zmiany nawyków czy stylu życia. W kompetencji laryngologa leży również wykonywanie zabiegów chirurgicznych, np. usunięcia polipów, korekty skrzywionej przegrody nosowej, ale też m.in. operacji w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej.

Przewlekły katar

Katar to dolegliwość, z którą większość z nas ma do czynienia wielokrotnie w sezonie jesienno-zimowym. Zwykle mija po tygodniu lub dwóch, nawet przez specjalnego leczenia. Jednak przewlekły katar to problem znacznie poważniejszy. Mówimy o nim, gdy trwa nieprzerwanie lub powtarza się w formie napadów. Utrzymujący się lub nawracający nieżyt nosa może wskazywać na chorobę zatok, alergię bądź chorobę naczynioworuchową, a nawet nowotwór. Z przewlekłym katarem często zmagają się osoby cierpiące na cukrzycę, choroby nerek i wątroby oraz układu krążenia.

Przewlekły katar wymaga wizyty u laryngologa. Przyczyną tego zaburzenia bywa też m.in. skrzywiona przegroda nosowa lub inne nieprawidłowości w budowie anatomicznej dróg oddechowych. W większości przypadków powrót do zdrowia wymaga interwencji chirurgicznej. Decyzję o skierowaniu pacjenta na operację podejmuje laryngolog. Wcześniej wykonuje się badanie obrazowe, np. tomografię komputerową.

Zawroty głowy

Przewlekłe bóle i zawroty głowy to dolegliwości, z którymi pacjenci rzadko zgłaszają się do lekarza. Męczące objawy zrzucają na karb przemęczenia, stresu lub podeszłego wieku. To błąd. Powtarzające się nieprzyjemne uczucie wirowania może wskazywać na poważne zaburzenia. Zarówno ból, jak i zawroty głowy to problem interdyscyplinarny. Zanim odpowiedni specjalista zdiagnozuje przyczynę dolegliwości, pacjent być może będzie musiał wykonać wiele badań. Rolą laryngologa jest potwierdzenie lub wykluczenie występowania przedsionkowego pochodzenia zawrotów.

Bóle i zawroty głowy podchodzenia przedsionkowego mogą mieć swoje źródło m.in. w chorobach zapalnych lub urazach ucha wewnętrznego, zaburzeniach pochodzenia naczyniowego, występowaniu nowotworów, chorób ogólnoustrojowych (m.in. cukrzycy, miażdżycy, zaburzeń hormonalnych), choroby Meniere‘a, zatrucia nikotyną, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. To bardzo poważne zaburzenia – ból i zawroty głowy powinny skłonić nas do jak najszybszego zapisania się na wizytę u laryngologa.

Chrapanie i bezdech senny

Uciążliwe nocne chrapanie zwykliśmy uważać za problem przede wszystkim osoby, która z chrapiącym musi dzielić sypialnię. Zakładamy, że to właśnie partner czy współlokator zmaga się z niewyspaniem i towarzyszącymi mu problemami z koncentracją czy pamięcią. Tymczasem chrapanie jest niebezpieczne dla samego chrapiącego. Stanowi sygnał alarmowy naszego organizmu o upośledzonej drożności dróg oddechowych podczas snu. Chrapanie często współistnieje z groźnym bezdechem sennym. To stan, w którym konieczna jest interwencja laryngologa.

Bezdech senny to cykliczne przerwy w oddychaniu. Chorobę tę stwierdza się, gdy epizody braku oddechu trwają ponad 10 sekund, a w ciągu godziny występuje ich 10 lub więcej. Niepokojąca cisza kończy się gwałtownym wdechem, podczas którego następuje mikrowybudzenie. Sam chory rzadko zdaje sobie sprawę z toczonej w organizmie walki. Bezdech senny jako pierwsze zauważają osoby, które mają możliwość obserwować chorego podczas snu.

Z chrapaniem i bezdechem sennym należy udać się do laryngologa. Długotrwały bezdech doprowadza do niedotlenienia całego organizmu. W ciągu dnia pacjent jest rozdrażniony, zmęczony, ma problemy z koncentracją i pamięcią, mogą pojawić się zaburzenia nastroju. W rezultacie mogą też rozwinąć się poważne choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, a nawet udar i zawał. W diagnostyce bezdechu sennego wykorzystuje się badanie polisomnograficzne. Leczenie natomiast uzależnione jest od przyczyny problemu. Czasem wystarczy zmiana trybu życia, np. rzucenie palenia czy pozbycie się zbędnych kilogramów. W innych przypadkach konieczne jest wykonanie operacji laryngologicznej, np. korekta skrzywionej przegrody nosowej. Lekarz może też zalecić wykorzystanie specjalnej protezy powietrznej, która udrożnia drogi oddechowe.