Seks

Aktywność seksualna w okresie przekwitania

Aktywność seksualna w okresie przekwitania

Upływ czasu pozostawia ślady w naszym organizmie. Tyczy się to nie tylko zdrowia oraz wyglądu, ale także sfery seksualnej. Choć w wielu przypadkach dojrzały wiek może stać się pewnym utrudnieniem w prowadzeniu życia seksualnego, to ma on również swoje zalety. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak uczynić współżycie w tym okresie bardziej satysfakcjonującym.

Zalety dojrzałego współżycia

To, co odróżnia Was od młodych kochanków, to dłuższe doświadczenie seksualne oraz staż związku. Dzięki temu lepiej znacie swoje potrzeby, a także macie do siebie większe zaufanie, które pozwala otworzyć się na potrzeby partnera. Choć w przypadku par z długim stażem zdecydowanie trudniej osiągnąć gorącą namiętność, to jednak pełna ufności i troski intymność może dawać równie dużą satysfakcję i spełnienie.

Dojrzały wiek stwarza także inne możliwości. Gdy nie macie już na głowie małych dzieci, łatwiej znaleźć czas nie tylko na seks, ale również na dłuższą grę wstępną, budowanie romantycznej atmosfery czy po prostu przebywanie ze sobą. Kiedy już przejdziesz przez okres menopauzy, możesz zrezygnować z antykoncepcji, nie obawiając się o niechcianą ciążą, co pozwala skupić się na przyjemności płynącej z intymnej bliskości bez obciążania organizmu dużą dawką hormonów.

Seksualne trudności związane z menopauzą

Jak już wspomnieliśmy, po przejściu menopauzy możesz zrezygnować z antykoncepcji. Wiele kobiet popełnia błąd i odstawia ją zbyt wcześnie, gdy wciąż nieregularnie miesiączkuje. Z tego powodu nieplanowane ciąże w okresie okołomenopauzalnym są dość częstym zjawiskiem. Na tym jednak się nie kończy – skupmy się na problemach dotyczących samego współżycia. Wiele kobiet w okresie klimakterium zmaga się z wahaniami hormonalnymi, które negatywnie wpływają na życie seksualne.

Menopauza może powodować spory spadek libido, a także inne objawy, które sprawią, że niekoniecznie będziesz miała ochotę na współżycie. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest hormonalna terapia zastępcza, która hamuje także inne przykre skutki przekwitania. Wahania hormonów wiążą się również z suchością pochwy u wielu kobiet. Ten objaw czyni seks wyjątkowo nieprzyjemnym, wręcz bolesnym. Aby współżycie było możliwe i sprawiało przyjemność, warto sięgnąć po lubrykanty – najlepiej na bazie wody.

Andropauza kontra seksualność

Problemy seksualne związane z przekwitaniem nie dotyczą wyłącznie kobiet – mężczyźni zmagają się z nimi zdecydowanie częściej. Stres, choroby przewlekłe, a także spadek poziomu testosteronu sprawiają, że wielu panów w średnim wieku boryka się z zaburzeniami potencji czy nawet całkowitą impotencją. Dla mężczyzny takie zdarzenie stanowi naprawdę wielki problem, dlatego Twoje wsparcie partnera będzie nieocenione.

Warto wspierać rozmową, a także pomocą farmakologiczną. Jeśli zależy Wam na współżyciu i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, to warto sięgnąć po tabletki na potencję, dzięki którym będzie to możliwe. Wysokojakościowe leki na potencję pozwolą osiągnąć oczekiwany efekt w krótkim czasie, bezpiecznie i bez zbędnego obciążania organizmu.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz