1-10-rad-dla-osob-chorych-na-dne-moczanowa

Rozpoznanie „podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi” wcale nie oznacza, że chory musi być pozbawiony przyjemności, jaką można czerpać z jedzenia.

Oto 10 praktycznych rad dotyczących jedzenia i picia, które pozwolą pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby.

1. Dieta niskokaloryczna, post albo głodówka mogą wywołać ostry napad dny, ponieważ wzmaga się rozpad tkanek i powstaje większa ilość kwasu moczowego. Jeżeli musisz lub chcesz schudnąć, powinnaś omówić dietę z lekarzem i codziennie spożywać pokarmy o wartości co najmniej 1200 kcal.

2. Wypijaj codziennie przynajmniej 2 litry płynów nie zawierających kalorii lub niskokalorycznych (woda mineralna, lekkie napoje, herbata, kawa albo niesłodzone soki). Nie pij alkoholu! Przy szczególnych okazjach możesz wypić kieliszek wina albo szampana, jeżeli lekarz się zgadza. Unikaj piwa i wódki!

3. Nie pij alkoholu, jeżeli zjadłeś pokarmy zawierające dużo puryn, gdyż alkohol prowadzi do zahamowania wydalania kwasu moczowego przez nerki, co może wywołać kolejny napad dny moczanowej. Piwo bezalkoholowe jest tak samo nieodpowiednie jak piwo „normalne”.

4. Kawa, czarna herbata i kakao zawierają szczególny rodzaj puryn, które nie są w organizmie rozkładane do kwasu moczowego. Dziennie możesz wypić do czterech filiżanek czarnej kawy lub herbaty.

5. Wegetarianie chorują rzadziej na dnę moczanową, chociaż spożywają w większych ilościach bogate w puryny produkty żywnościowe, takie jak orzechu, soja, grzyby i rośliny strączkowe.
Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że puryny z roślinnych produktów żywnościowych w mniejszym stopniu wpływają na podwyższenie stężenia kwasu moczowego niż puryny z produktów zwierzęcych.

6. Spróbuj stosować niskokaloryczne i o małej zawartości puryn dodatki do chleba takie jak warzywa, zioła, świeże owoce, twaróg z chrzanem albo musztarda. Warzywa i owoce zawierają wiele witamin, minerałów, błonnika i inne zdrowe substancje, które mogą nawet zapobiegać nowotworom.

7. Spożywaj dziennie maksymalnie 100g mięsa, drobiu, ryb, kiełbasy albo szynki.

8. Stosuj prawdziwy wegetariański wywar warzywny, a nie wywar z mięsa. W przeciwieństwie do rosołu, wywaru z mięsa, kostek drobiowych i rosołowych, wywar warzywny prawie wcale nie zwiera puryn.

9. Krój bardzo cienko szynkę czy kiełbasę. Przygotowując gulasz, rybę, drów czy kotlet schabowy, dzięki dodatkowi dużych ilości warzyw możesz przyrządzić prawdziwe przysmaki z małą zawartością kwasu moczowego.

10. Ubogopurynową alternatywą kiełbasy do kanapek jest posypane ziołami masło wymieszane z piklami, ogórkami kiszonymi, ogórkami z przyprawami, ogórkami z koprem, ogórkami małosolnymi, kolbami kukurydzy, marynowaną papryką albo ostra papryczką, cebulą, korniszonami lub włoskim antipasti w oleju.

Źródło: Właściwe i smaczne żywienie w dnie moczanowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Więcej o dnie moczanowej dowiesz się w artykułach:
Dna moczanowa
Życie z dną moczanową
Dna moczanowa a puryny i kwas moczowy
Napad dny moczanowej

Zuzanna Górka